A feasible solution to the predicament of prosecuting foreign ISIS terrorists held in camps: Repatriation and trial in national courts
Kamplarda tutulan yabancı IŞİD teröristlerinin yargılanması sorununa uygulanabilir bir çözüm: Ülkelerine geri gönderme ve ulusal mahkemelerde yargılama
  1. Tez No: 916402
  2. Yazar: İHSAN FARUK KILAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. MOHSIN BHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Çalışmada, devletler ve diğer uluslararası aktörler arasında hukuki ve siyasi tartışmalara sebep olan Suriye'nin kuzeyindeki kamplarda tutulan Avrupa vatandaşı IŞID terör örgütü üyelerinin yargılanmaları meselesi ele alınmıştır. Çalışma ile, bu kişilerin yargı önüne getirmeleri hususunda farklı aktörlerden çeşitli hukuki önerileri olmasına rağmen en uygun ve uygulanabilir yöntemin, devletlerin kendi vatandaşlarını ülkelerine geri kabul ederek bu kişileri kendi ulusal mahkemelerinde yargılanmaları olduğu gösterilemeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada diğer çözüm önerilerine de değinilerek bunların niçin uygulanabilir olmadığı çeşitli yönlerden gerekçelendirilmiş ve benimsenen yöntemin alelade bir çözüm önerisi olmanın ötesinde, uluslararası hukuk tarafından, gerek cezasızlığın önlenmesi gerekse de insan hakları hukuku bağlamında devletlere yüklenmiş bir yükümlülük olduğu vurgulanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde IŞID terör örgütünün işlemiş olduğu soykırım ve savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar geniş hatlarıyla ifade edilerek bu suçları işlemiş olan örgüt üyelerinin adalet önüne getirilerek cezasızlığın önlenmesinin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kamplarda tutulan yabancı teröristlerin yargılanmasına yönelik öne sürülen diğer önerilere değinilerek bunların niçin uygulanabilir olmadığı gerek hukuki gerekse de politik açılardan belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise çeşitli hukuki argümanlar öne sürülerek bu kişilerin kendi ulusal mahkemeleri önünde yargılanmalarının sağlanmasının, devletler için bir uluslararası hukuk yükümlülüğü olduğu ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of prosecuting European citizens who are members of the ISIS terrorist organization and held in camps in northern Syria, which has led to legal and political debates among states and other international actors, is addressed. Despite various legal proposals from different actors regarding the prosecution of these individuals, the study attempts to demonstrate that the most suitable and feasible method is to repatriate these individuals to their respective countries and prosecute them in their national courts. In this context, the study explores various legal suggestions from different actors while justifying why other proposed solutions are not feasible, going beyond being a mere ordinary proposal. Emphasis is placed on how the adopted method goes beyond being a conventional solution, highlighting that, according to international law, it is an obligation imposed on states, both in terms of preventing impunity and within the context of human rights law. The first section of the study addresses the acts of genocide, war crimes, and crimes against humanity committed by the ISIS terrorist organization, emphasizing the importance of bringing members of the organization who have committed these crimes to justice and preventing impunity. The second section of the study discusses other proposed solutions for the prosecution of foreign terrorists held in camps, providing legal and political reasons for their impracticality. The third section of the study presents various legal arguments attempting to prove that ensuring the prosecution of these individuals in their national courts is an international legal obligation for states.