SOR modeli kapsamında turistlerin çevreye karşı sorumlu davranışlarının belirlenmesi ve ikircikli duyguların düzenleyici rolü: En iyi turizm köyü Taraklı örneği
Determination of tourists' environmentally responsible behavior within the scope of SOR model and the moderating role of ambivalent feelings: The best tourism village Taraklı case
- Tez No: 916401
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Duyguların insanların davranışlarında belirleyici etkisi bulunmaktadır. Kişiler algıladıkları durumlara karşı birtakım duygular geliştirir ve bu geliştirdiği duygular onların durumlara karşı sergileyeceği davranışlara yön verebilmektedir. Buna paralel olarak turistlerin çevreye karşı sorumlu davranışları ile onların duyguları arasında ilişki olabileceği öngörülebilir. Bu bağlamda araştırmada,“En İyi Turizm Köyleri”kapsamında seçilen Taraklı'yı ziyaret eden bireylerin çevreye karşı sorumlu davranışlarının belirlenmesi ve bu davranışlarında ikircikli duygularının düzenleyici rolünün SOR (Stimulus-Organism-Response), modeli kapsamında belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Sakarya ilinin Taraklı ilçesini 2024 yılı Mayıs-Ekim ayları arasında ziyaret eden 1105 ziyaretçi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde“kısmi en küçük kareler”(PLS) ve Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre destinasyonun çevre dostu şöhretinin unutulmaz turizm deneyimine ve pozitif duygular üzerinde pozitif etkisi saptanırken, negatif duygular üzerindeki negatif etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Öte yandan pozitif duyguların unutulmaz turizm deneyimi üzerinde pozitif etkisinin olduğu ancak; negatif duyguların unutulmaz turizm deneyimi üzerinde negatif etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Unutulmaz anı deneyiminin ise çevreye karşı sorumlu davranış üzerinde pozitif etkisi olduğu yine araştırmanın bulguları arasındadır. Araştırmanın en önemli bulgularından biri ise ikircikli duyguların unutulmaz turizm deneyimi ile çevreye karşı sorumlu davranış arasında düzenleyici etkisinin olmasıdır. Sonuçlara bakılarak turistlerin çevreye karşı sorumlu davranışlarında pozitif duygularının ve unutulmaz turizm deneyiminin önemli rolünün olduğu ve bu rolde ikircikli duyguların düzenleyici etkisinin olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Feelings have a determining effect on people's behavior. People develop certain feelings towards the situations they perceive, and these feelings can direct their behaviors towards the situations. In parallel with this, it can be predicted that there may be a relationship between tourists' environmentally responsible behaviors and their feelings. In this context, this study, it was aimed to determine the environmentally responsible behaviors of individuals visiting Taraklı, which was selected within the scope of“Best Tourism Villages”, and to determine the moderator role of ambivalent emotions in these behaviors within the scope of SOR (Stimulus-Organism-Response) model. The research sample consists of 1105 visitors who visited Taraklı district of Sakarya province between May and October 2024. Partial least squares (PLS) and Structural Equation Modelling (SEM) were used to analyse the data. According to the findings of the study, it was determined that the eco-friendly reputation of the destination has a positive effect on memorable tourism experiences and positive emotions. In contrast, it has no negative effect on negative feelings. On the other hand, it was concluded that positive emotions have a positive effect on unforgettable tourism experience; however, negative emotions do not have a negative effect on unforgettable tourism experience. It is also among the findings of the study that unforgettable memory experience has a positive effect on environmentally responsible behavior. One of the most important findings of the study is that ambivalent emotions have a moderating effect between memorable tourism experience and environmentally responsible behavior. Based on the results, it can be stated that positive emotions and unforgettable tourism experience have an important role in tourists' environmentally responsible behavior and ambivalent emotions have a regulatory effect in this role.