Menapoz öncesi dönemdeki hipertiroidili hastalarda tiroid hormonlarının ve sitokinlerin osteoporoz üzerine etkisi
The Effect of thyroid hormones and cytokines on osteoporosis in women with hyperthyroidism in premenapousal period
- Tez No: 91642
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Hipertiroidi ve osteoporoz toplumda yaygın görülen durumlardır. Hipertiroidi sekonder osteoporoz nedenleri arasında yeralmaktadır. Ancak mekanizması henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Tiroid hormonlanmn osteoporozdan sorumlu olan osteoklast aktivitesini direkt olarak uyarmadığı ancak bir takım aracı mekanizmalar kullandığı düşünülmektedir. Çalışmanın amacı menapoz öncesi dönemdeki hipertiroidili kadınlarda tiroid hormonlarının ve sitokinlerin osteoporoz gelişimi üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya menapoz öncesi dönemde olan 22 hipertiroidili (H), 12 subklinik hipertiroidili (SH) ve 10 normal (N) sağlıklı kadın alındı.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF THE THYROID HORMONES AND CYTOKINES ON OSTEOPOROSIS IN WOMEN WITH HYPERTHYROIDISM IN THE PREMENOPAUSAL PERIOD SUMMARY Hyperthyroidism and osteoporosis are common disorders in the general population. Hyperthyroidism is one of the causes of secondary osteoporosis. But its mechanisms are still unclear. The thyroid hormones does not directly stimulate the activation of osteoclast which is responsible for osteoporosis, but it is considered that they may use some mediator mechanisms. Probably these mediators may be some cytokines. The aim of this study was to investigate the effects of the thyroid hormones and cytokines on the progression of osteoporosis in women with hyperthyroidism in the premenopausal period. 22 women with hyperthyroidism (H), 12 women with subclinic hyperthyroidism (SH), and 10 normal (N) healthy women in the premenopausal period are included in this study. Interleukin-2 receptor level was found 1848±1006 U/ml in group H, 989 ± 571 U/ml in group SH and 636 ± 549 U/ml in group N, respectively (H-SH.