Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk kültür, sanat ve edebiyat eserlerinin dışa açılımını destekleme projesi kapsamında türkçeden arapçaya çevrilen eserlerin içerik analizi
Content analysis of works translated from turkish to arabic within the scope of the Ministry of Culture and Tourism's project to support the expansion of Turkish cultural, artistic and literary works
- Tez No: 916423
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN DAĞBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çeviri, bir dilden başka bir dile aktarma işidir. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Kültür, Sanat ve Edebiyat Eserlerinin Dışa Açılımını Destekleme (TEDA) Projesi kapsamında Türkçeden Arapçaya çevrilen edebi eserlerin çeviri yoluyla yurt dışına tanıtılması, Türkçe dilinden çeşitli dillere edebiyatımızın tanıtılması ve Türkiye'nin edebi eser zenginliğini göstermek için proje aracılığıyla bir adım atılmıştır. Projesinin incelenmesi, Türkçeden Arapçaya çevrilen edebi eserlerin tür roman, hikâye, çocuk edebiyatı, tarih, araştırma-inceleme, masal, şiir, kısa öykü açısından hangi türde olduğu, bu eserlerin konularının neler olduğu, hangi edebi eserlerin daha fazla çevrildiği, edebi eserlerin çeşitliliğini, edebi eserlerin yazarlarının kimler olduğu, eseri kimlerin çevirdiği ve hangi yazarın kaç eserinin çevrildiği detaylı olarak incelenmiştir. Ele alınan edebi eserlerin türleri bakımından gruplandırılması yapılmış olup yapılan incelemeler sayesinde yurtdışında hangi edebi eserlerin ve yazarların daha fazla ilgi gördüğü aynı zamanda hangi tür üzerinde daha çok çalışıldığı ortaya çıkartılmıştır. Kitapların, Türkçeden Arapçaya çevirisini yapan çevirmenler ve yayınevleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Translation is the process of transferring from one language to another. In this context, within the scope of the Ministry of Culture and Tourism Supporting the Expansion of Turkish Cultural, Artistic and Literary Works (TEDA) Project, steps have been taken to introduce literary works translated from Turkish to Arabic abroad through translation and to show the richness of Turkey's literary works. Project, the type of literary works translated from Turkish to Arabic in terms of novel, short story, children's literature, history-research, fairy tale, poem, story, short story, What the subjects of these works are, which literary works have been translated more, the diversity of literary works, who the authors of literary works are, who translated the work, and how many works of which author have been translated have been examined in detail. The literary works discussed were grouped according to their genres, and thanks to the examinations, it was revealed which literary works and authors received more attention abroad and which genre was studied more. Translators and publishing houses that translated books from Turkish to Arabic were also identified.