Dördüncü mertebeden süperlineer neutral terimli diferensiyel denklemlerin salınımlılığı üzerine
On the oscillation of fourth order differential equations with superlinear neutral term
- Tez No: 916447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak fonksiyonel diferensiyel denklemlerin tanımı ve bu denklem türlerinin sınıflandırması üzerinde durularak, çözümler için salınım ve salınımsızlık kavramları tanımlanmış ve örneklerle açıklanmıştır. Daha sonra dördüncü mertebeden fonksiyonel diferensiyel denklemlerin salınımı üzerine literatürde mevcut olan bazı çalışmalar, sonuçlarının önemi vurgulanarak özet halinde sunulmuştur. Tez çalışmasının ana sonuçlarının verildiği üçüncü bölümde ise, dördüncü mertebeden süperlineer neutral terimli bir fonksiyonel diferensiyel denklem sınıfı göz önüne alınmış, bu denklem sınıfını salınımı ile ilgili yeni kriterler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların uygulanabilirliği ve önemi örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly, the definition of functional differential equations and the classification of these types of equations are discussed. The definitions of oscillation and nonoscillation of solutions are given and explained with examples. Subsequently, some important studies available in the literature on the oscillation of fourth-order functional differential equations are summarized, emphasizing the importance of their results. In the third chapter, which presents the main results of the thesis study, a class of fourth-order functional differential equations with a superinear neutral term is considered, and some new criteria related to the oscillation of this class of equations are obtained. The applicability and significance of the results are demonstrated with examples.