Diyot uyarımlı katı hal lazer kaynaklarıyla güneş ışığı benzeteçi tasarım ve geliştirilmesi
Design and development of sun light simulator with diode pumped solid state laser sources
  1. Tez No: 916462
  2. Yazar: HÜSEYİN YAVUZ KOCAOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Güneş benzeteçleri güneşin cisimler üzerindeki çeşitli etkilerini laboratuvar ortamında gözlemlemek amacıyla kullanılırlar. Günümüzde güneş tayfına olan benzerliğinden dolayı ışık kaynağı olarak başta Ksenon-ark ampuller olmak üzere farklı kaynakların bulunduğu benzeteçler mevcuttur. Diyot uyarımlı katı hal lazerler ise ark ampullerine göre düşük güçlerde ve yaygın olan kaynaklardır. Ayrıca lazerlere ait ikinci harmoniklerin de kullanılarak güneş tayfına yaklaşılabilmesi böylece gereken lazer kaynak sayısının azaltılması hedeflenmiştir. Diyot uyarımlı lazer kaynak kullanımı ve ikinci harmonik üretimi tezin gerçekleşme zorluğunu artırabilecek olmasına rağmen maliyetleri ve kullanılabilirliği açısından gerekli görülmüştür. Çalışma mevcut lazer ve optik ekipmanlar referans alınarak modellenmiş ve elde edilen veriler hem güneş hem de mevcut güneş benzeteçleriyle kıyaslanarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Solar simulators are used to observe various effects of the sun on objects in laboratory environment. This study focuses on the aging effects of the sun. Nowadays, there are simulators with different sources of light, mainly Xenon-arc bulbs due to their similarity to the solar spectrum. Diode-excited solid-state lasers are less powerful and more common sources than arc bulbs. It is also aimed to use the second harmonics of the lasers to approximate the solar spectrum, thus reducing the number of laser sources required. Although the use of diode-excited laser sources and second harmonic generation may increase the difficulty of realization of the thesis, it was deemed necessary in terms of cost and availability. The study was carried out theoretically by comparing existing laser and optical equipment and the data obtained were compared with both sun and existing solar simulators.