Integration of generative artificial intelligence tools for text- prompted visual generation into the design process: A study with architecture students
Metin istemiyle görsel üretimi sačlayan üretken yapay zekâ araçlarının tasarım sürecine entegrasyonu: Mimarlık öğrencileriyle bir araştırma
  1. Tez No: 916463
  2. Yazar: İREM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK, DOÇ. DR. SEMA ALAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son 20 yılda yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte üretken yapay zeka araçlarının pek çok alanda kullanımı ve üretim süreçlerine entegrasyonu yaygınlaşmıştır. Bu gelişmelerle birlikte tasarım alanları ve yaratıcı süreçlerde yapay zeka araçlarının kullanımıyla alakalı bazı avantajlar, kaygılar ve belirsizlikler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada üretken yapay zeka araçlarının kullanımının yaratıcı düşünme ve tasarım süreçlerinde avantaj ve dezavantajlarını ölçmek ve araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma yöntemi literatür incelemesi, uygulama ve değerlendirme aşamalarını kapsayan“uygulama odaklı yöntem”method olarak belirlenmiştir. Öğrenme/öğretme deneyimi için Gazi Üniversitesi Mimarlık Ana Bilim Dalı lisansüstü öğrencileri ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık bölümü lisans öğrencilerinden oluşan üç farklı katılımcı grupla birlikte analog ve dijital kolaj çalışmalarının bir arada bulunduğu üç adımlı bir uygulama yürütülmüştür. Üç katılımcı grubu farklı yaş gruplarında ve sayılarda tasarım eğitimi geçmişi olan öğrencilerdir. Uygulama verileri nicel verilerden elde edilen analiz sonuçlarını nitel verilerle desteklendiği ve detaylandırıldığı model türü olarak tanımlanan açıklayıcı sıralı karma model ile incelemiştir. İncelemeler sonucunda; kullanılan yapay zeka aracının arayüz niteliği, prompt uzunluğu, soyut/somut kavram içeriği, analog ve dijital tasarım araçlarının farklılıkları, gibi üretken yapay zeka araçlarının tasarım süreçlerinde kullanımında sonuç ürün niteliğini etkileyen kriterlerin olduğu ve üretken yapay zeka araçlarının etkin kullanımını artıran metinsel düşünme ve edit araçlarının etkin kullanımın bu kriterler arasında bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rapid technological developments in the last 20 years, the use of generative artificial intelligence tools in many fields and their integration into production processes have become widespread. With these developments, some advantages, concerns, and uncertainties have emerged regarding the use of artificial intelligence tools in design fields and creative processes. This study aims to measure and investigate the advantages and disadvantages of the use of artificial intelligence tools in creative thinking and design processes. The study method was determined as a“practice-led research”method, including literature review, application, and evaluation stages. A three-step application was conducted as a teaching experiment with three participant groups: graduate students from Gazi University, Department of Architecture, and undergraduate students from Istanbul Technical University, Department of Architecture. The three participant groups were of different age groups and in different numbers, with a background in design education. The application data were analyzed using the explanatory sequential mixed model, which is defined as the type of model in which the analysis results obtained from quantitative data are supported and elaborated on with qualitative data. As a result of the analysis, it was concluded that there are criteria that affect the quality of the final product in the use of generative artificial intelligence tools in design processes, such as the interface quality of the artificial intelligence tool used, prompt length, abstract/concrete concept content, differences between analog and digital design tools, and the effective use of textual thinking and editing tools that increase the effective use of generative artificial intelligence tools are among these criteria.