Türk Silahlı Kuvvetleri gıda kontrol müfreze komutanlıklarının fonksiyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 91652
  2. Yazar: MAHİR GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HASDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
VH. ÖZET Bu çalışma TSK Gıda Kontrol Hizmetlerinin fonksiyonları ile son 5 yıldaki su ve son bir yıldaki gıdalarda saptanan patolojilerin dağılımının incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırmada, 8 Adet A Tipi ve 7 Adet B Tipi olmak üzere toplam 15 Gıda Kontrol Müfrezelerinin faaliyetleri esas alınmıştır. Çalışmada araştırıcı tarafından gerekli literatür bilgileri toplandıktan sonra hazırlanmış olan anket formu 1 Haziran 2000 tarihinde müfrezelere gönderilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan müfrezelerde sularda fiziksel analizlerin tamamına yakınının yapılabildiği, bazı kimyasal muayenelerde ise yetersizlikler olduğu saptanmıştır. Müfrezelerin büyük bir kısmında sularda bakteriyolojik muayenelerin yapıldığı, ancak, ileri teknoloji gerektiren parazit muayenesi, psödomonas aereginoza, enterovirus, yosun muayenesi, radyoaktivite tayinini yapılamadığı görülmüştür. Müfrezelerin hızlı analiz yöntemleri ve besi yeri formülasyonları uygulama durumlarına göre bakıldığında 8 müfrezede hızlı pedriplak yöntemi uygulanmakta, 2 müfrezede ise Hızlı immünolojik yöntemler, MUG yöntemi, kolorimetrik yöntemler uygulanmaktadır. Müfrezelerin 1995-1999 yılları arasında yaptıkları su analizlerine bakıldığında en çok koliform bakteri üreme oranlarının sırasıyla %9.9, %13,9 ve % 12 ile temmuz, ağustos ve eylül aylarında olduğu saptanmıştır. Yıllar içinde koliform bakteri üreme oranı %9.9 ile 1996 yılı içinde görülmüştür. Müfrezelerde 1991 yılı içinde yapılan gıda analizlerine bakıldığında, tüketime uygun olmayan gıda maddesi olarak en çok peynir, yufka, tavuk eti, sığır eti ve yoğurt olduğu gözlenmektedir. Toplam 1542 gıda analizinde saptanan patolojiler sıklıkla sırasıyla 390, 258, 195, 182 ile maya.küf, genel canlı üremesi, e.coli, koliform bakteri olmuştur. TSK bünyesinde yer alan Gıda Kontrol Müfrezelerinin çoğunda, veteriner hekim subayların uzmanlık eğitimlerini almalarını takiben askeri birliklerde üstün performans ile çalışmaları sonucunda gıda kontrol hizmetlerinin verilmesinde önemli bir düzeye ulaşmış bulunduğu değerlendirilmiştir. Ancak araştırmada bulunan sonuçlann değerlendirilmesi ile verilen hizmet kalitesi artırılabilecektir. 64
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY This study is a definitive investigation aimed to examine the distribution of pathological events diagnosed on food and food products within a year and water within last 5 years regarding to the Food Control Detachments of Turkish Armed Forces. In this research, we based the activities performs in 15 Food Control Detachments comprising 8 Type A and 7 Type B. Questionnaire prepared by the researcher after reviewing the all required information regarding to the study was sent to detachments on 1st June, 2000. It was clarified that all detachments could perform almost all the physical analysis in water, but showed incapability's in some chemical examinations. Most of the detachments were able to carry out bacteriological tests in water excluding some requiring high technology such as parasitic examination tests for pseudomonas aeroginoza, and enterovirus, moss examination and radioactivity measurement. It was also observed that 8 detachments used petri plaque method and 2 squads used rapid immunological methods and formulations of microbiological medium. According to the water analyses detachments had performed between 1995- 1999, rates of coliform bacteria were recorded mostly as 9.9 %, 13.9 %, and % 12 in July, August and September, respectively. This rate was 9,9 % in the year 1996. It was also observed that cheese, chicken- meat, cattle meat, yogurt and wafer were found mostly unsuitable for consuming according to the food analyses performed in 1991 in detachments. Pathologies determined in 1542 food analysis were; 390 yeast and mold production, 258 live material production, 195 E.coli, and 1 82 coliform bacteria production. Consequently, it was evaluates that Food Control Detachments present in TAF had reached to an appreciable level at the service afford control due to hard-work with high performance done by veteran staff having special training. However, it is hoped that service quality would be furthered after the evaluation of the results found in the investigation. 65