Effects of maternal sensitivity at 3.5 years old on callous-unemotional traits at 5 years old
3.5 yaşındaki anne duyarlılığının çocuk 5 yaşındayken katı-duygusuz özelliklere etkisi
- Tez No: 916529
- Danışmanlar: PROF. JONATHAN HILL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çevresel faktörler, çocukların psikolojik iyilik hallerinde hayati bir rol oynamaktadır. Ebeveynlik tarzı, çocukluk çağı psikolojik bozuklukları üzerindeki etkileri nedeniyle klinik ve gelişimsel psikolojinin en önemli ilgi alanlarından biridir. Anne duyarlılığı, çocukların psikotik belirtilerinde ve davranış bozukluklarında rol oynar. Bu çalışma, çocuklar 3,5 yaşındayken anne duyarlılığı ile 5 yaşındaki çocukların katı-duygusuz özellikleri arasındaki ilişkiyi inceleyen ileriye dönük boylamsal bir çalışmadır. Wirral Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Çalışması'nın (WICHDS) örnekleminden 340 anne ve çocukları seçilmiştir. Maternal duyarlılık verileri 15 dakikalık serbest oyun görevi ile toplanmıştır. Çocuklar 3,5 yaşındayken ölçülen anne duyarlılığı, 5 yaşındaki çocukların katı-duygusuz özelliklerinin yordayıcısı olarak kademeli doğrusal regresyona ile analiz edildi. Analiz sürecinde olası karıştırıcı değişkenler (anne depresyonu, anne yaşı, anne eğitim düzeyi ve çocuk cinsiyeti) kontrol edildi. Anne duyarlılığı, modele karıştırıcı değişkenler eklemeden önce çocuklukta katı-duygusuz özelliklerini öngördü (β = -.140, p = .013). Bununla birlikte, karıştırıcı değişkenler modele dahil edildikten sonra, anne duyarlılığı çocukların katı-duygusuz özelliklerini öngörmede başarısız oldu (β = -.103 ve p = .077). Bu sonuçlar, anne duyarlılığı ile çocukluk çağı katı-duygusuz özellikleri arasında ortaya çıkan ilişkilere ilişkin literatür ile tutarlıydı. Mevcut çalışma, çocukların katı-duygusuz özellikler geliştirmesinde etkili olan anne duyarlılığı gibi çevresel faktörler hakkında fikir vermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, ebeveynlik uygulamalarının çocuk psikopatolojisi üzerindeki etkilerine ilişkin geçmişteki ve gelecekteki araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental factors play a vital role in the psychological well-being of children. Parenting style is one of the most important areas of interest in clinical and developmental psychology because of its effects on childhood psychological disorders. Maternal sensitivity has been implicated in psychopathic traits and conduct disorders in children. The current study is a prospective longitudinal study which examines the association between maternal sensitivity when children were 3.5 years old and callous-unemotional traits of children at 5 years old. 340 mothers and their children were chosen from the intensive sample of the Wirral Child Health and Development Study (WICHDS). Maternal sensitivity data were collected by 15 minutes of free play task. Maternal sensitivity when children were 3.5 years old was entered into a step-wise linear regression as the predictor of CU traits of children when they were 5 years old. Possible confounders (maternal depression, maternal age, maternal education level and child gender) were controlled during the analysis process. Maternal sensitivity predicted childhood CU traits before adding confounding variables into the model (β = -.140, p = .013). However, maternal sensitivity failed to predict CU traits of children after confounding variables were included in the model (β = -.103 and p = .077). These results were consistent with prior research regarding the associations revealed between maternal sensitivity and childhood CU traits. The current study offers an insight into the environmental factors such as maternal sensitivity involved in CU traits of children. The results of this study contribute to past, and future research on effects of parenting practices on child psychopathology.