İç hastalıkları kliniğine başvuran hastalarda frank's sign ile hepatosteatoz indeksleri arasındaki ilişki
Relationship between frank's sign and hepatosteatosis indices in patients presenting to the internal medicine clinic
- Tez No: 916584
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve Amaç: Frank's işareti (FS)'nin kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ile periferik ve serebrovasküler hastalıklar gibi diğer vasküler hastalıklarla bağımsız bir ilişki gösterdiği ortaya konmuştur. Biz de çalışmamızda, FS bulunan hastaların kardiyovasküler riskini ve hepatosteatoz sıklığını belirlemeyi amaçladık. Hepatosteatozu olan ve olmayan hastaların, Fibrozis-4 İndeksi (FIB-4), Framingham Steatoz İndeksi (FSI) ve Hepatik Steatoz İndeksi (HSI) skorlarını karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne; dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre 20.01.2021–01.01.2024 tarihleri arasında başvuran 302 hasta ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların HIS (Health Information Systems) üzerinden radyolojik görüntülemeleri değerlendirilerek hepatosteatoz durumları kayıt altına alındı. Çalışmadaki hastaların FIB-4, HSI ve FSI indeksleri hesaplandı. Kardiyovasküler olay açısından yüksek riskli olmayanların, 10 yıllık kardiyovasküler olay riskini Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC)'nin önerdiği HeartScore kullanarak hesapladık. İstatistiksel analizler için IBM SPSS 25 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya FS olan 158 hasta ile FS olmayan 144 hasta dahil edildi. FS olan hastalarda erkek oranı, FS olmayanlara göre daha fazla olup istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,044). Hastalar FS derecesine göre 3 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Frank's sign (FS) has been shown to have an independent association with cardiovascular diseases (CVD) as well as other vascular diseases such as peripheral and cerebrovascular diseases. In our study, we aimed to determine the cardiovascular risk and the prevalence of hepatosteatosis in patients with FS. We also aimed to compare the Fibrosis-4 Index (FIB-4), Framingham Steatosis Index (FSI), and Hepatic Steatosis Index (HSI) scores between patients with and without hepatosteatosis. Materials and Methods: Our study was conducted with 302 patients who applied to the Internal Medicine Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Health Sciences University, between January 20, 2021, and January 1, 2024, in accordance with inclusion and exclusion criteria. Radiological imaging of the patients included in the study was evaluated via Health Information Systems (HIS) to record their hepatosteatosis status. The FIB-4, HSI, and FSI indices of the patients were calculated. For patients without a high cardiovascular event risk, their 10-year cardiovascular event risk was calculated using the HeartScore recommended by the European Society of Cardiology (ESC). Statistical analyses were performed using IBM SPSS version 25. Results: The study included 158 patients with FS and 144 patients without FS. The proportion of males in the FS group was significantly higher than in the non-FS group (p=0,044). Patients were divided into three groups based on the degree of FS.