Orion (4MV) lineer hızlandırıcı cihazının penumbra modunda dozimetri parametrelerinin araştırılması ve cirus C-60 cihazı ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 91662
  2. Yazar: FÜSUN ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
40 ÖZET Bu çalışmada Orion 4 MV lineer hızlandırıcı cihazının penumbra modundaki, farklı radyasyon alanlarının farklı derinliklerindeki doz profilleri, katı su fantomunda film dozimetrisi kullanılarak elde edilmiş ve elde edilen doz profilleri, standart modda aynı alan büyüklükleri ve derinliklerindeki doz profilleri ile karşüaştınlmıştır. Elde edilen penumbra modundaki doz profilleri ile Cirus Co-60 cihazmdaki aynı alan büyüklüklerindeki ve aynı derinliklerindeki doz profilleri ile karşdaştırılmıştır. Ayrıca Orion 4 MV lineer hızlandırıcısında standart mod ve penumbra modunda enerji tayini, katı su fantomunda 0,6 cc iyon odası ile (TPR20/10) yapılmıştır. Penumbra modunda radyasyon alanlarının doz verimi değerleri iyonizasyon ölçüm yöntemi ile tayin edilmiş ve standart moddaki aynı alan büyüklüğündeki rölatif doz verimi değerleri ile karşüaştınlmıştır. Orion 4 MV cihazının penumbra modu ve Cirus Co-60 cihazının doz profillerinin karşdaştinlması sonucu iki cihazın penumbra genişliği değerlerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Ayrıca Orion 4 MV cihazında penumbra ve standart modda yapılan enerji tayini sonucu, aralarındaki farkın % l'den küçük olduğu, Orion 4 MV cihazında her iki modda ayrı ayrı yapılan doz verimi ölçümleri sonucunda da iki mod arasındaki doz verimi farklılığının % 2'den küçük olduğu görülmüştür.41 Yapılan bu çalışma sonucu Orion 4 MV lineer hızlandırıcı cihazının penumbra modunun geniş penumbraya gerek duyulan olgularda Co-60 yerine kullamlabilirHği, ayrıca Orion 4 MV cihazının standart modunda elde edilen dozimetrik parametrelerin penumbra modunda da hiçbir değişiklik yapmadan kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Dose profiles at penumbra mode of Orion 4 MV linear accelator have been obtained for different radiation fields and depths in the solid water phantom with film dosimetry. These obtained dose profile curves are compared with standard mode in the same field sizes and depths. These penumbra mode dose profile curves are compared with dose profiles in the same field sizes and depths of Cirus Co-60 unit. In addition the determination of energy (TAR20/10) of Orion 4 MV linear accelarator at standard and penumbra mode is carried out in solid water phantom using 0,6 cc ionization chamber. The dose rate values of radiation fields in penumbra mode have been measured with ionization method and compared with relative dose rate values of the same fields in standard mode. It is abserved that the penumbra sizes of both units are similar. Further more, the energy difference of Orion 4 MV in the penumbra and standard mode is smaller than 1 % and dose rate difference is smaller than 2 % have been observed. In conclusion, we can say that Orion 4 MV linear accelerator can be used to treat some cases needed wide penumbra and the dosimetric parameters of standard mode without making any modification.