Kanser teşhisi almış hastalarda, kansere tepki tarzı ölçeğinin (mental adjustment to cancer scale) güvenilirlik ve geçerlik yönünden incelenmesi
Validy and reability studies of the mental adjustment to cancer scale on cancer diagnosed patients
  1. Tez No: 91663
  2. Yazar: İZZET NATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI. ÖZET Bu araştırmada, 1989 yılında, Watson ve Greer tararından, hastanın kanser teşhisine verdiği tepkilerin tanınmasını sağlamak amacıyla geliştirilen, kendi kendini değerlendirme aracı olan Mental Adjustment to Cancer Scale (MAC)'in Türk kültüründe güvenilirlik ve geçerlik düzeyleri araştırılmıştır. MAC, maddeleri bir ile dört arası puanlanan likert tipi ölçektir. 40 madde ve beş alt ölçekten oluşmuştur. Bir yaşam krizi olarak kanser tanısı almış bireylerde, hastalığa gösterilen tepki tarzlarını ve bu tepki tarzlarının oranını ölçmek üzere, Türk kanser hastası örnekleminde geçerli ve güvenilir bir test bulunmamaktadır. Bu çalışmada, kısa sürede uygulanma ve değerlendirilme pratikliğine sahip bir testin, onkoloji alanında ihtiyacı yoğun olarak hissedilmesi nedeniyle, Kansere Tepki Tarzı Ölçeği (KTTÖ)'nin güvenilirlik ve geçerlik çalışması amaç edinilmiştir. MAC'in Türkçe'ye çevirisi, çeşitli uzmanlar tarafından titiz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Oluşan bu Türkçe forma“Kansere Tepki Tarzı Ölçeği”(KTTÖ) adı verildikten sonra güvenilirlik ve geçerlik çalışmaları uygulanmıştır. İçsel tutarlılık çalışmasında (N=270), alt testlerin Cronbach alfa güvenilirlik katsayıları 0.72 ile 0.58 arasında değişmiştir. Aktif tedavide olmayan örneklem üzerinde (N=21) test- tekrar test güvenilirliği, 24 gün arayla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY In this research, the levels of reliability and validity of a self-evaluation test, the Mental Adjustment to Cancer Scale (MAC), which was developed to recognize the patient's responses to the cancer diagnosis by Watson and Greer in 1989, are studied. The test consists of five subscales and 40 items scored in the form of four graduated likert type. There isn't a valid and reliable test in the Turkish cancer patients sample to measure the responses in cancer diagnosed individuals and the rate of these coping responses. The validity and reliability studies of the Mac Scale are aimed in this research because of the need for a quickly appliable and evaluated test in the oncology field. The translation of the Mac Scale to Turkish was accomplished by several professionals. The validity and reliability studies were applied to this Turkish form. In the interior consistency study (N=270), the Cronbach alfa reliability coefficients varied between 0.72 and 0.58. The test-retest reliability was done on a sample of patients (N=21) who were not on active treatment, with a 24-day time interval.