Yüksek enerjili foton hüzmeleriyle yapılan çeşitli klinik uygulamalar için yüzey dozlarının araştırılması
High energy photon beams skin dose analysis for various clinical set-ups
- Tez No: 91661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KEMİKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
7. ÖZET Yüksek enerjili foton ışınlarının cilt koruyucu etkileri olmakla beraber, bu etkinin büyüklüğü birçok klinik set-up parametresine bağlıdır. Yüksek cilt dozlarında deskuamasyon, eritem, fîbrozis, nekroz ve epilasyon gibi birçok biyolojik konplikasyon görülür. Bu çalışmanın amacı virtüel wedge dahil çeşitli klinik set-uplarda yüzey dozlarım araştırmaktır. 6,15 ve 25 MV foton ışınlarının çeşitli set-uplarda yüzey ve build up bölgesi dozları tayin edildi. İncelenen bu set-up'lar açık alan, wedge'li alan (fiziksel ve sanal wedge), bloklanmış alanlardır. Bu set-up'lann herbirinde alan boyutunun, akrilik tepsinin, SSD'nin ve merkez eksen dışı noktaların yüzey dozuna etkisi incelendi. Mevatron KD2 (6-25 MV) ve Mevatron MD2 (6-15 MV) lineer hızlandırıcılarında yüzey ve dmax dozu ölçümlerinde PTW model Markus-tipi sabit hacimli paralel-plak iyonizasyon odası kullanıldı. 6, 15 ve 25 MV foton ışınlarında maksimum doz derinlikleri sırasıyla 1.5, 3 ve 3.5 cm seçildi. Gerçek yüzey dozu değerlerini elde etmek için Gerbi ve Khan ve Mellenberg'in çalışmalarında belirtilen düzeltme faktörleri tüm ölçümlere uygulandı. Açık alanlarda yüzey dozu alan boyutu arttıkça artmaktadır. 6, 15 ve 25 MV foton huzmeleri için 5x5 cm 2 açık alanda yüzey dozları sırasıyla, % 9.2, % 6.5 ve % 7.4 iken, 40x40 cm 2 de % 36.2, % 36.9 ve % 38 7 dir. Farklı iki cihazın 6 MV foton enerjisi yüzey dozu değerleri arasında önemli bir fark yoktur. Fiziksel wedge'in yüzey dozu açık alanın yüzey dozundan daha düşüktür. Sanal wedge yüzey dozu değerleri fiziksel wedge yüzey dozu değerlerinden yüksektir. Fakat açık alanların yüzey dozu değerlerine oldukça benzemektedir. Akrilik tepsi yüzey dozunu arttırmaktadır ve bu etki geniş alan boyutlarında oldukça belirgindir. MD' cihazında 6 MV de 5x5 cm 2 alanda akrilik tepsili yüzey dozu % 9.6, 40x40 cm 2 de % 51.2 dir. Yüzey dozunu arttıran ana kaynağın akrilik tepsi olduğu söylenebilir. Bloklanmış alanın yüzey dozu açık alanların yüzey dozundan küçük fakat kare eşdeğeri alınmış açık alandan yüksektir. SSD'nin azalmasıyla yüzey dozu artmakta ve özellikle geniş alan boyutlarında akrilik tepsinin varlığında bu etki daha belirgin görülmektedir. Merkez eksen dışındaki noktaların yüzey dozu merkez eksenin yüzey dozundan daha düşüktür. Merkez eksenin yüzey dozu tüm alarmı maksimum yüzey dozudur. Işınlanan yüzeyden üretilen ikincil elektronlar ve tedavi cihazının kafasında kontamine olan elektronlar toplam yüzey dozunu verir. Işınlanan yüzeyden üretilen ikincil elektronların miktarı primer olarak alan boyutuna bağlıdır. Kontamine olan elektronların miktarı ise set-up parametrelerine bağlıdır. Bu nedenle tedavi planlamasından önce bu set-up parametrelerinin yüzey dozuna etkileri araştırılmalıdır. 36
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY High energy photon beams allow skin-sparing, but the magnitude of this effect depends on several clinical set-up parameters. There are several biological complications of high skin doses, such as desquamation, erythema, fibrosis, necrosis and epilation. The purpose of this present work is to investigate surface doses of different clinical set-up parameters included virtuel wedge. Surface doses and build up region doses of 6,15 and 25 MV photon beams have been determined in different set-up. Evaluated set-ups included open field, wedge field(physical and virtuel wedge), blocked fields. For each of this set-ups, we studied effect of field size, acrylic tray, SSD and off-axis distance on surface dose. PTW model Markus-type fixed-volume parallel-plate ionization chamber was used to measure both the surface dose and dmax dose in Mevatron KD2(6-25 MV) and Mevatron-MD2(6-15MV) lineer accelerators. The depth of maximum dose, 1.5, 3 and 3.5 cm were chosen for 6,15 and 25 MV photon beams, respectively. Correction factors were applied for all field size according to Gerbi and Khan and Mellenberg works in order to get real surface dose value. Surface dose increases as field size increases in open fields. The surface doses for 6, 15 and 25 MV for 5x5 cm 2 open field are 9,2%, 6,5% and 7,4 % and 36,2%, 36,9% and 38,7% for 40x40 cm 2 respectively. There is no significant differences in 6 MV photon surfaces dose values between two different machines. The surface dose for physical wedge fields is lower than that for open fields. In the virtuel wedged fields surface doses are higher than physical wedged surface doses and quite similar to open fields doses. Acrylic tray increases the surface dose and this effect is dominant in large field sizes. We can say that acrylic tray is a main source which is increse surface dose. The surface dose of blocked fields lower than that for open fields but higher than that for open square equivalent fields. As SSD decreases, surface dose increases and this effect is dominant especially in larger field sizes with acrylic tray. The surface dose off-axis smaller than that at the central axis. The surface dose of central axis is the maxsimum surface dose of whole field. Secondary electrons which produced in the irradiated surface and comtamination electrons from the treatment head give total surface dose. The amount of dose from secondary electrons produced in irradiated surface depends primarily field size and the amount of dose from contaminant electrons from the head depends set-up parameters. Because of that, surface dose values of this set-up parameters must be investigated before planning to treatment. 37