Bir grup tıp öğrencisi üzerinde ölüm kaygısı ve korkusu ölçeklerinin geçerlik güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of Templer's Death Anxiety Scale and Collett & Lester's Fear of Death Scale on a group of students in faculty of medicine
  1. Tez No: 91664
  2. Yazar: HAKAN ERTUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikiyatri, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmamızda DAS ve FODS'un Türkçe formları olan ÖLÜM KAYGISI ÖLÇEĞİ (ÖKAYÖ) ve COLLETT & LESTER'ın ÖLÜM KORKUSU ÖLÇEĞİ (ÖKÖ) - kişinin kendi ölümü alt formunun geçerlik güvenilirlilikleri araştırılmıştır. istanbul Tıp Fakültesi 'nin tüm sınıflarından toplam 465 kişilik bir örneklem grubu üzerinde yapılan çalışmayla aynı zamanda tıp eğitiminin ölümkaygısı/korkusu, durumluk-sürekli kaygı ve depresyon üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Ayrıca, demografik bilgiler, dini inanış, ve ölüm kaygısını etkileyebileceği düşünülen bazı yaşantılar ile ÖKAYÖ ve ÖKÖ arasındaki ilişkilerin de sorgulanması amaçlanmıştır. Dini inanışın etkisinin sorgulanmasındaysa Glock & Stark' in Dini inanışın Boyutları Anketi (GSDİBA) kullanılmıştır. Örneklem grubuna sırasıyla Genel Bilgi Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Collett- Lester'ın Ölüm Korkusu Ölçeği / kişinin kendi ölümü alt formu,Glock & Stark' m Dini İnanışın Boyutları Anketi, Beck Depresyon Ölçeği (1961), ve Durumluk-Süreklik Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Test kiti 1, 3, 5 ve 6. Sınıflarda 15 'er gün arayla test - tekrar test yöntemiyle uygulanmış olup, 2. ve 4. Sınıflarda ise tıp fakültesindeki uygulama zorluklan nedeniyle tek uygulama olarak kalmıştır. Testlerin dil geçerliliği farklı ekiplerin yaptığı dönüşümlü çeviriyle (back- translation) sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This study is a research of the reliability and validity of Turkish forms of“Templer's Death Anxiety Scale (DAS)”and“Collett - Lester's Fear of Death Scale's (FoDS) subform ”one's own death“. These were named as ”Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKAYÖ)“ and ”Ölüm Korkusu Ölçeği (ÖKÖ)- kişinin kendi ölümü“. This research was made on a sample group consisting 465 medical students of all classes in Istanbul Medical Faculty. Thus, it was aimed to examine the effects of medical study on death anxiety, state-trait anxiety, and depression. State-Trait Anxiety is measured by State-Trait Anxiety Inventory (Turkish form is Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri - DSKE); depression is measured by Beck Depression Inventory - 1961 (Turkish form is Beck Depresyon Ölçeği - BDÖ). Another research point was the correlation between ÖKAYÖ-ÖKÖ and demographic facts, spiritual values, some experiences that might affect the level of death anxiety. Spiritual values were asked by ”Glock & Stark's Dimensions of Religious Commitment (GSDoRC)“ named as ”Glock ve Stark'ın Dini İnanışın Boyutları Anketi (GSDİBA)". Students completed these tests in order : General Information Form (demographic facts), ÖKAYÖ, ÖKÖ, GSDİBA, BDÖ-1961, DSKE. This pack of tests was given as retest after 15 days to classes 1, 3, 5 and 6; however, classes 2 and 4 were given only once due to some application difficulties in Medical Faculty. Linguistic validity of tests were provided by three different bilingual teams using back translation method. Internal correlation of ÖKAYÖ was Cronbach alpha =.72 (n=453); and test - retest correlation was r=.80,p