2023 şubat depremleri afet bölgesinde hava kalitesinin incelenmesi
Assessment air quality in the 2023 february earthquakes disaster area
- Tez No: 916647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 2023 Şubat depremleri sonrasında yapısal, sosyolojik, ekonomik boyutlarıyla ciddi bir afet yaşayan ve farklı kademelerde iyileşme-iyileştirme eylemleri planlanan ve uygulanan afet bölgesinde hava kirliliği için önemli parametrelerden biri olan NO2 troposferik yoğunluğunun, Sentinel 5P tabanlı izlenmesi ve mekânsal zamansal değişim trendlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Ardından afeti yaşayan bölgenin hava kalitesi incelenmiştir. Hava kirliliğine neden olan NO2 parametrelerin konsantrasyonlarında meydana gelen değişimlerin 2018-2024 yılları arasında incelenerek değişim trendleri ortaya konmuştur. Kış sezonunda fosil yakıt kullanımında artış ve alçalıcı hava hareketleri nedeniyle maksimum değerlere ulaştığı, yaz sezonunda ise İskenderun ve Pazarcık gibi konumlar dışında azaldığı görülmektedir. Bunun sebebi ise İskenderun ve Pazarcık alanlarında yapılan yoğun sanayi faaliyetleridir. Yaz sezonu azalma eğilimi Harran ovası gibi tarımsal alanlarda muhtemel anız yakılması ile ilişkili artış eğilimindedir. 2018 ve 2024 yılları arasında aylık ortalama NO2 değerleri için sıcak ve soğuk noktalar mekânsal-zamansal gelişen sıcak nokta analizi ile tespit edilmiştir. Sıcak nokta alanlarının arazi kullanım ve ilçe ölçeğinde gelişmişlik düzeyleri ile ilişkisi irdelenmiştir. Çalışma alanında yer alan ilçelerin nüfus değerleri 350000 üzerinde, birinci ve ikinci kademe gelişmişlik düzeyinde aynı zamanda yapılaşma yoğunluğu fazla olan yerleşim birimleri daimî sıcak nokta veya yoğunlaşan sıcak nokta sınıfındadırlar. Yoğun II ulaşım kavşakları, açık maden işletmelerinin olduğu bazı konumların arazi kullanım ile ilişkili olarak salınımlı veya nadiren sıcak nokta sınıfına katıldıkları belirlenmiştir. Sonuç olarak bakıldığında 2023 Şubat depremlerinin bölge geneli için NO2 yoğunluğunu direkt olarak etkilemediği gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to monitor the tropospheric concentration of NO2, which is one of the important parameters for air pollution, based on Sentinel 5P and to determine the spatial temporal change trends in the disaster area, which experienced a serious disaster with its structural, sociological and economic dimensions after the February 2023 earthquakes and recovery-improvement actions were planned and implemented at different levels. Then, the air quality of the region experiencing the disaster was analysed. Changes in the concentrations of NO2 parameters that cause air pollution were analysed between 2018-2024 and change trends were revealed. It is seen that it reaches maximum values in the winter season due to the increase in fossil fuel use and descending air movements, and decreases in the summer season except for locations such as İskenderun and Pazarcık. The reason for this is the intensive industrial activities in İskenderun and Pazarcık. The decreasing trend in the summer season is in an increasing trend associated with possible stubble burning in agricultural areas such as Harran plain. Between 2018 and 2024, hot and cold spots for monthly average NO2 values were identified by spatiotemporal hot spot analysis. The relationship of hot spot areas with land use and development levels at district scale was analysed. Population values of the districts in the study area are over 350000, at the first and second level of development, and settlements with high construction density are classified as permanent hot spots or intensified hot IV spots. It has been determined that some locations with intense transport junctions and open mining operations are classified as oscillating or rarely hot spots in relation to land use. As a result, it was not observed that the 2023 February earthquakes did not directly affect the NO2 concentration for the region in general.