Öğrencilerin gözlem becerilerinin farklı değişkenler bağlamında incelenmesi
Investigation of students' observation skills in the context of different variables
- Tez No: 916648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kademesinde öğrenim gören öğrencilerin gözlem becerilerini farklı değişkenler bağlamında incelemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde öğrenim gören 112422 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden küme örnekleme yöntemiyle seçilen 523 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrencilerin Gözlem Becerileri Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin geliştirilmesinde açımlayıcı (AFA) ve doğrulayıcı (DFA) faktör analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı ve AMOS programları kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ortaöğretim kademesinde öğrenim gören öğrencilerin gözlem beceri düzeyleri doğal gözlem alt boyutunun yüksek düzeyde iken bilimsel gözlem alt boyutunda orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda kız öğrencilerin gözlem beceri düzeyleri erkek öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin gözlem beceri düzeyleri ise 10.sınıf öğrencilerine göre istatistiksel olarak 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin lehine anlamlı düzeyde farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilerin gözlem beceri düzeylerinin hem doğal gözlem boyutunda hem de bilimsel gözlem boyutunda Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde ve Güzel Sanatlar liselerinde öğrenim gören öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the self-observation skills of students studying at the secondary school level. In order to achieve this aim, the study was designed with the descriptive scanning model, which is one of the quantitative research methods. The universe of this research consists of 112422 students studying in the Onikişubat district of Kahramanmaraş province in the 2023-2024 Academic Year. The sample of the research consists of 523 students selected from among these students by simple random sampling method. The data of the research were obtained through the ''Self-Observation Skills Scale'' and ''Personal Information Form''. Exploratory and confirmatory factor analyzes were used in the development of the scale used in the research. SPSS package program, SPSS AMOS program and Jamovi programs were used to analyze the data obtained from the research. Independent groups T-test and ANOVA test were applied for the analysis of the research according to demographic variables. According to the findings obtained within the scope of the research, it was concluded that the self-observation skill levels of students studying at the secondary school level were at a high level in the natural observation sub-dimension. It was concluded that the scientific observation sub-dimension was at a moderate level. As a result of the research, the self-observation skill levels of female students were found to be higher than male students. The self-observation skill levels of 11th and 12th grade students were found to be higher than those of 10th grade students. It was concluded that the self-observation skill levels of students studying in Anatolian high schools were higher than those studying in Vocational and Technical Anatolian high schools and Fine Arts high schools, both in terms of natural observation and scientific observation. The suggestions given according to the results obtained from the findings of the research are included in the conclusion, discussion and suggestions section.