Yapay zeka tabanlı hava hedeflerinin sınıflandırılması
Classification of air targets based on artificial intelligence
  1. Tez No: 916659
  2. Yazar: KADİR BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, gözetleme radarlarında yapay zekâ tabanlı sınıflandırma yöntemlerinin etkinliğini incelemektedir. Gözetleme radarları, hava trafiğini güvenli bir şekilde yönetmek, hava araçlarının konumlarını belirlemek ve potansiyel tehditleri erken tespit etmek amacıyla kritik bir rol oynar. Çalışmada, Radar Kesit Alanı (RKA), hız ve irtifa gibi uçuş verilerinin analiz edilmesi ve bu verilere dayalı sınıflandırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme algoritmaları kullanılarak farklı sınıflandırma yöntemlerinin başarı oranları karşılaştırılmıştır. MATLAB ortamında gerçekleştirilen uygulamalarda, Topluluk Torbalama Ağaçları (Ensemble Bagged Trees) ve Ağırlaştırılmış En Yakın Komşular (Weighted KNN) gibi makine öğrenmesi ile CNN ve RNN gibi derin öğrenme algoritmalarına ait performans ölçütleri analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, gözetleme radarlarının hava hedeflerini daha güvenilir ve hızlı bir şekilde sınıflandırmasını sağlamak amacıyla, yapay zekâ temelli modellerin uygulanabilirliğini ortaya koymakta olup hava sahası güvenliği ve etkin hava trafik yönetimi için gelecekteki radar sınıflandırma sistemlerinde yapay zekâ temelli çözümlerinin önemini ve potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effectiveness of AI-based classification methods in surveillance radars. Surveillance radars play a critical role in safely managing air traffic, determining the location of aircraft, and early detection of potential threats. The study aims to analyze flight data such as Radar Cross Section (RCS), speed, and altitude, and to perform classification operations based on these data. The success rates of different classification methods are compared using machine learning and deep learning algorithms. In the applications carried out by MATLAB application, the performance metrics of machine learning algorithms such as Ensemble Bagged Trees and Weighted KNN and deep learning algorithms such as CNN and RNN are analyzed. The findings reveal the applicability of AI-based models to enable surveillance radars to classify air targets more reliably and quickly, and emphasize the importance and potential of AI-based solutions in future radar classification systems for airspace security and effective air traffic management.