Yeraltı maden işletmeleri atıksu arıtımının incelenmesi: TKİ Tunçbilek Ömerler Yeraltı Kömür Ocağı örneği
Investigation of wastewater treatment in underground mining operations: The case of TKİ Tunçbilek Ömerler Underground Coal mine
  1. Tez No: 916660
  2. Yazar: MELİH ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizde ve dünyada enerji ihtiyacının karşılanması için kullanılan en önemli madenlerden biri kömürdür. Ancak kömürün kullanımı sonucu çevre kirliliği oluşması kaçınılmazdır. Madencilik faaliyetleri sırasında kullanım sularının kirliliği çevre için önemli bir sorun olarak gösterilebilir. Ülkemizde doğal kaynakların kullanılması gerektiği düşünüldüğünde çevreye en az zarar verilerek madencilik faaliyetlerinin yapılması kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de kamu kurumu uhdesinde çalışmasını sürdürmekte olan Kütahya/Tunçbilek Atıksu Arıtma Tesisinin verimlilik ve öneminin araştırılmasıdır. Ayrıca geleneksel atıksu arıtma tesislerinden farkının ortaya konulması amacıyla madencilik sektöründe oluşan atıksuların özellikleri ve arıtım tasarımları da incelenerek, sonuçlar tartışılmıştır. Bu anlamda tesisin giriş ve çıkış suyu analizleri değerlendirilmiş, yaşanabilecek sorunlar ele alınmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde madencilik sektöründe toprak ve kayaçlarla suların kirlenmesi olası olduğundan bulanıklık, iletkenlik ve askıda katı madde yükü fazla giriş suyu karakterizasyonu oluştuğu görülmüştür. Buna ek olarak giriş suyunda ölçülen nitrat ve nitrit değerinin düşük olması da biyolojik yükün az olduğuna kanıt olarak gösterilebilir. Bu nedenle tesiste koku problemi bulunmamaktadır. Çıkış suları incelendiğinde ise bahse konu tesisin yüksek verimde giderim sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Coal is one of the most important mines that is used to meet energy needs in our country and in the world. However, environmental pollution is inevitable as a result of the use of coal. Pollution of domestic water during mining activities can be shown as a significant problem for the environment. Considering that natural resources should be utilized in our country, it is inevitable to carry out mining activities with minimum damage to the environment. The purpose of this study is to investigate the efficiency and importance of the Kütahya/Tunçbilek Wastewater Treatment Plant, which continues to operate under the auspices of a public institution in Turkey. In addition, the characteristics and treatment designs of the wastewater generated in the mining sector were also examined and the results were discussed in order to reveal the difference from conventional wastewater treatment plants. In this sense, the inlet and outlet water analyses of the facility were evaluated and possible problems were discussed. As a result of the researches carried out, it has been observed that turbidity, conductivity and suspended solids loaded inlet water characterization is high since it is possible to contaminate water with soil and rocks in the mining sector. In addition, the low nitrate and nitrite values measured in the inlet water can be shown as evidence that the biological load is low. Therefore, there is no odor problem in the facility. When the effluents are analyzed, it can be said that the plant in question provides high efficiency removal.