Çift yönlü DC-DC dönüştürücü devrelerin elektromanyetik girişim performansının incelenmesi
Investigation of the electromagnetic interference performance of bidirectional DC-DC converter circuits
- Tez No: 916665
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde elektronik cihazların artması ile enerjinin depolanması ve depolanan enerjinin verimli bir şekilde kullanılması daha fazla önem kazanmıştır. Özellikle yenilenebilir enerji sistemlerinin ve elektrikli araçların yaygınlaşması ile sadece enerjinin depolanması değil, depolanan bu enerjinin çevreyle de paylaşılması enerji verimliliğini arttırmaktadır. Yenilenebilir enerji sistemlerinde (güneş enerji panelleri vb.) depolanan enerjinin, şebekeyi besleyememesi durumunda ya da ana kaynağın kesilmesi durumunda şebekeyi kesintisiz bir şekilde besleyebilmesi gibi faktörler çift yönlü DC-DC dönüştürücülerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çift yönlü dönüştürücülerde de elektromanyetik girişim problemleri her DC-DC dönüştürücüde olduğu gibi ortaya çıkmaktadır. Örnek olarak tasarlanan dönüştürücüde tasarım performansının incelenmesi ve bununla beraber elektromanyetik girişim önlemlerinin alınması, alınan önlemlerin performansının izlenmesi bu konu hakkında bir fikir oluşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increase in electronic devices, storing energy and using the stored energy efficiently has become more important. Especially with the spread of renewable energy systems and electric vehicles, not only storing energy but also sharing this stored energy with the environment increases energy efficiency. Factors such as the ability of the energy stored in renewable energy systems (solar energy panels, etc.) to feed the grid uninterruptedly if it cannot feed the grid or if the main source is cut off, have led to the emergence of bi-directional DC-DC converters. Electromagnetic Interference problems occur in bidirectional converters, as in every DC-DC converter. For example, performance the designed device, as well as taking Electromagnetic Interference precautions and monitoring its performance will provide an idea on this subject.