Hot-plate testlerinde metamizolün analjezik etkisine karşı gelişen bireysel farklılıklar
Individual differences to metamizols analgesic effect in tests
  1. Tez No: 91667
  2. Yazar: HANDAN AYŞE DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN Ö. DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Elli yıl kadar önce nociception ve analjezi çalışmalarında kullanılmak üzere icat edilen (Woolfe ve Mac Donald 1944) sıcak zemin testi, bir hayvanı ıısıtılmış zemin olan bir bölmeye koyup rahatsızlıklarının ( ses çıkarma, zıplama, veya pençelerini germe, yalama ya da sallama) sayısını kaydetmeyi kapsar. Çalışmaların, testin hassaslığı ve sonuçlarının, stimüle edici ısı uygulanmasıyla daha önce karşılaşmış olmak ve test prosedürleri ile deneklerin bireysel farklılıklarından etkilenebileceğine rağmen psikomotör özelliklerinin belirlenmesi veya bu işlemin hassaslığının artırılması yolunda yeterli çalışma yapılmamıştır. Metod. Davranış testi için 25-30 gram ağırlığında swiss albino fareler (n:88) her kafeste 2-3 adet olacak şekilde 20-25°C de 12 saat aydınlık,12 saat karanlıkta tutulacak şekilde su ve gıda kısıntısı yapılmadan hazırlanmıştır. Fareler başlıca iki gruba ayrıldıktan ( serum fizyolojikli kontrol grubu, ve 200 mg/kg dipiron enjeksiyonu yapılmış hayvanlar) sonra bu iki gruptaki fareler de 4 gruba ayrıldı.Bunlar ; (1) 50°C'deki hot plate alıştırılmamış gruplar (kontrol (n: 11) ve dipironlu n:ll) gruplar. (2) 50°C'deki hotplate aletine alıştırılmış ( 2 kez/ günde, 10 gün süreyle) gruplar (kontrol n: 1 1, dipironlu n: 1 1). (3) 55°C 'deki hotplate aletine alıştırılmamış gruplar ( kontrol (n:ll) ve dipironlu (n:ll) gruplar. (4) 55°C'deki hotplate aletine alıştırılmış gruplar (kontrol (n: 11), dipironlu (n:ll)) Hotplate testi (Sıcak zemin testi). Grupların hepsinde fareler hotplate (model, May- Com- 9601) üzerine konulup yakından gözlendiler. İlk şikayetler ( ses çıkarma, zıplamak,ayaklannı çekmek ve tabanlarını yalamak gibi) görüldüğünde derhal aletten alınıp hotplate üzerindeki kalış süreleri belirlendi. Hotplate üzerinde herhangibir belirti göstermeyen fareler 50 saniye sonra cihazdan alındılar. Hayvanların 2 grubu dipiron testinden önce 2kez/günde olmak üzere alete alıştırıldılar. Dipiron testi için 200mg/kg dipiron s.c. injekte edildikten sonra hotplate testine alındılar. Hotplate de yüksek ısıların denekleri denk gruplara ayırma gerekliliğini ortadan kaldırabilen latent cevaplardaki değişkenliği azaltabileceği için tavsiye edilebilir. Bu araştırmanın sonuçlan bireysel testler arasında ki güvenilir ve güçlü farklılıkların, hotplate ısısının ister 50°C, ister 55°C olsun bulunduğu sonucunu vermiştir. Sonuç olarak; dipironun etkilerinin test edilmesinde, hayvanların deneye alıştırılmış olamaları, testin hassaslığını azaltma ve davranış toleransı geliştirdiğine ait bulgu elde edilememiştir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY Originally devised over 50 years ago for use in the study of nociception and analgesia (Woolfe and Mac Donald 1944), the hotplate test involves placing an animal in a chumber with a heated floor and recording the latency at the first sign of discomfort (vocalization, jumping, or lifting, licking or shaking paws off the hoyplate). Although a number of studies have suggested that the sensitivity of the test and the pattern of the results may be affected by such factors as stimulus intensity, previous exposure to the apparatus and procedures, and individual differences among the subjects, little work has been directed expilicitly at characterizing the psychometric properties or optimizing the sensitivity of this task. Method. Swiss albino mice (n:44) 25-30 g at behavioral testing were haused 2-3/ cage with free access to food and water.and maintained at 20-25 °C on a 12-h dark cycle. The rats were divided into four groups: (1) 50°C hotplate and Habituated/ 2 trials/ day for 10 days, control (n.ll), dipiron (200mg/kg) (11). (2) 55°C hotplate, Habituated, contro (n:ll), dipiron (n.ll) (3) 50°C hotplate, Naavie.Control (nil), dipron (n.ll) (4) 55°C hotplate, Navie. Control (nil), dipiron (n.ll) Hotplate testing. Four each trials, mice were placed on the hotplate (model, May -Com-9601) and observed closely. At the first sign of discomfort ( vocalizingjumping orlicking or lifting paws off the hotplate), mouse was immediatly removed from the hotplate and the latency to respond was the experimenter after 50 sec if they had no exhibited an aversion to the hotplate within that time.Two groups of animals were habituated to the apparatus prior to dipiron by testing them 2 trials/ day for 10 days.For the dipiron testing, hotplate latencies were asses 20 min after s.c. injection of 200 mg/kg dipiron. Higher hotplate temperatures may be preferred because that reduce variability in response letencies, and it may be assumed that this precludes the need to match subjects into groups. The result of the present study demonstrate that there are reliable and robuts differences among individuals testes on the hotplate, regardless of whether the hotplate is 50°C or 55°C. Finally, there was evidence that habituation to the hotplate produced behavioral tolerance or reduced the sensitivity of the test to the effects of dipiron 29