Alucra (Giresun) ilçesinin liken çeşitliliği
Lichen diversity of Alucra (Giresun) district
  1. Tez No: 916685
  2. Yazar: HASAN ALİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KINALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Giresun ilinin Alucra ilçesinden toplanan likenlerin çeşitliliği araştırılmıştır. Yaklaşık 630 örneğin tayin edilmesi sonucunda Ascomycota'ya ait 75 cins altında toplam 163 liken (160 tür, 2 varyete ve 1 alttür) ve 2 likenikol mantar taksonu belirlenmiştir. 127 liken ve 2 likenikol mantar taksonu Alucra ilçesinde ilk kez rapor edilmiştir. Ayrıca 163 liken taksonundan 12'si Acarospora strigata, Aspicilia epiglypta, Athallia cerinelloides, Buellia disciformis, Glypholecia scabra, Lecidea auriculata, Lobothallia farinosa, Polycauliona polycarpa, Pyrenodesmia alociza, Rhizocarpon polycarpum, Rinodina calcarea, Rinodina colobinoides Giresun ili için yeni kayıttır. Rinodina colobinoides türü Türkiye'de ikinci kez kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research diversity of lichens collected from Alucra district in the province of Giresun have been studied. A total of 163 lichen (160 species, 2 variety and 1 subspecies) and 2 lichenicolous fungi belonging 65 genera in Asomycetes, have been determined by identification approximately 629 samples. 127 lichen and 2 lichenicolous fungi taxa were reported for the first time in Alucra District. In addition, 12 of 163 lichen Acarospora strigata, Aspicilia epiglypta, Athallia cerinelloides, Buellia disciformis, Glypholecia scabra, Lecidea auriculata, Lobothallia farinosa, Polycauliona polycarpa, Pyrenodesmia alociza, Rhizocarpon polycarpum, Rinodina calcarea, Rinodina colobinoides are new records for Giresun province. Rinodina colobinoides was recorded for the second time from Turkey.