NIRS sistemi üzerinde farklı ilaçların spektrum ölçümleri ve sınıflandırılmaları
Spectrum measurements and classifications of different drugs on the NIRS system
- Tez No: 916692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, sahte ilaç kaçakçılığını önlemek amacıyla geliştirilecek olan akıllı cihazlar ve uygulamaların gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, bu cihazlar ve uygulamalar için kullanılacak akıllı modellerin oluşturulması planlanmaktadır. Temel amaç, incelenen bir ilacın hangi ilaç grubuna ait olduğunu ve sahte olup olmadığını tespit etmektir. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, ilaçların spektrum verilerinin NIR spektroskopi sistemleri kullanılarak oluşturulması, bu verilerin işlenmesi ve akıllı modellerin kullanımına uygun hale getirilmesi yer almaktadır. İkinci aşamada ise bulut sistemine aktarılması için bu spektrum verilerinin, akıllı istatistiksel modeller kullanılarak sınıflandırılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the development of smart devices and applications designed to prevent counterfeit drug trafficking. In line with this objective, the creation of intelligent models to be used in these devices and applications is planned. The main goal is to determine which drug group a studied drug belongs to and whether it is counterfeit. The study consists of two phases. In the first phase, the generation of spectral data of drugs using NIR spectroscopy systems, processing of this data, and making it suitable for the use of intelligent models are included. In the second phase, the spectral data will be classified using intelligent statistical models for transfer to the cloud system.