Synthesis of F and Cl containing novel quinoxaline-based conjugated polymers for organic solar cell
F ve Cl içeren yeni kinoksalin tabanlı konjüge polimerlerin organik güneş pili için sentezi
  1. Tez No: 916691
  2. Yazar: SEVGİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada, benzoditiyofen bazlı elekron verici moleküller ve selenofen π-köprülü kinoksalin bazlı yeni electron alıcı moleküller, Stille polikondensasyon tepkimesi ile polimerize edilerek dokuz elekron verici konjuge polimer (P1F, P2F, PCL, P1FD2, P2FD2, PClD2, P2FS, PCLS) üretildi. Organik güneş pili cihazlarının üretimi için altı farklı polimer (P1F, P2F, PCl, P1FD2, P2FD2 ve PClD2) sentezlendi. Ayrıca, diğer üç polimer (P0F, P2FS ve PClS) yalnızca polimerlerin optik ve elektrokimyasal özelliklerini incelemek ve karşılaştırmak amacıyla sentezlendi. Polimerler jel geçirgenlik kromatografisi (GPC), termal gravimetrik analiz (TGA), UV-Vis spektrometrisi ve diferansiyel darbe voltametrisi (DPV) ile karakterize edildi. Polimerlerin ince film başlangıç değerlerinden hesaplanan Egopt değerleri sırasıyla P1F, P2F, PCl, P1FD2, P2FD2, PClD2, P0F, P2FS ve PClS sırasıyla 1.62, 1.70, 1.72, 1.73, 1.76, 1.90, 1.72, 1.74 ve 1.97 eV olarak belirlendi. Polimerlerin aynı sırayla HOMO/LUMO enerji seviyeleri -5.56/-3.87, -5.65/-3.87, -5.86/-3.82, -5.79/-3.91, -5.67/-3.63, -5.84/-3.76, -5.82/-3.78, -5.40/-3.66 ve -5.64/-3.64 eV olarak tespit edildi. Cihaz, aktif katmanın fulleren ve fulleren olmayan alıcılarla harmanlanmış donör polimerlerden oluştuğu ITO/PEDOT: PSS/Donör:Akseptör/PDINN/Ag yapısı kullanılarak inşa edildi. Üretilen cihazların akım-gerilim özellikleri, AM 1.5G ışığıyla aydınlatılan bir güneş simülatörü kullanılarak değerlendirildi. Aktif tabakada P2F, PCl, P1F, P2FD2, PClD2 ve P1FD2 polimerleri içeren en iyi cihazların performansı sırasıyla %7,54, %3,87, %3,71, %2,36, %1,62 ve %1,57 olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the benzodithiophene-based donor molecules and selenophene π-bridged quinoxaline-based novel acceptor molecules were polymerized by a Stille Cross-coupling reaction to produce nine donor-conjugated polymers. (P1F, P2F, PCL, P1FD2, P2FD2, PClD2, P2FS, PCLS). Six different polymers were synthesized (P1F, P2F, PCl, P1FD2, P2FD2, and PClD2) to produce organic solar cell devices. In addition, the other three polymers (P0F, P2FS, and PClS) were synthesized only to study and compare the optical and electrochemical properties of the polymers. Polymers were characterized by gel permeation chromatography (GPC), thermal gravimetric analysis (TGA), UV-Vis spectrometry, and differential pulse voltammetry (DPV). The optical bandgap (Egopt) values, calculated from the thin-film onset values of the polymers, were determined to be 1.62, 1.70, 1.72, 1.73, 1.76, 1.90, 1.72, 1.74, and 1.97 eV, respectively, in the order of P1F, P2F, PCl, P1FD2, P2FD2, PClD2, P0F, P2FS, and PClS. The HOMO/LUMO energy levels of the polymers were found to be -5.56/-3.87, -5.65/-3.87, -5.86/-3.82, -5.79/-3.91, -5.67/-3.63, -5.84/-3.76, -5.82/-3.78, -5.40/-3.66, and -5.64/-3.64 eV, respectively, in the same order. Devices were constructed using the structure ITO/PEDOT: PSS/Donor: Acceptor/PDINN/Ag, where the active layer consisted of polymers as donor materials blended with fullerene and non-fullerene acceptors. The current-voltage characteristics of the fabricated devices were evaluated using a solar simulator illuminated with AM 1.5G light. The performance of the best devices was recorded as 7.54%, 3.87%, 3.71%, 2.36%, 1.62%, and 1.57% respectively, in the order of polymers used in the active layer: P2F, PCl, P1F, P2FD2, PClD2, and P1FD2.