Giresun'da yetişen ve satışa sunulan bazı bitki türlerindeki besin elementlerinin ve ağır metal içeriğinin belirlenmesi
Determination of nutrient elements and heavy metal content in some plant species grown in Giresun and offered for sale
  1. Tez No: 712097
  2. Yazar: ÇİĞDEM DİZDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Giresunda yetişen 7 farklı bitki örnekleri (nane, altın otu, yaş çay, kekik, ısırgan otu, kuşburnu ve ıhlamur) ve Giresun merkez aktarlarından temin edilmiş 7 farklı bitki örneklerinin (Nane, altın otu, yeşil çay, kekik, ısırgan otu, kuşburnu ve ıhlamur) besin element ve ağır metal içeriğini ICP-QES cihazı ile belirlemek için yapılmıştır. Çalışma kapsamında toplanan bitki örneklerin de Cd, Pb, Fe, Zn, Cu, Al, Cr, Co, Mn, Ni, Ag, Li, Na, Mg, B ve K olmak üzere 16 element konsantrasyonları belirlenmiştir. Aktardan alınan bitli örneklerinde ise Cd, Pb, Fe, Zn, Cu, Al, Cr, Co, Mn, Ni, Ag, Li, Na, Mg, B, K ve Ca olmak üzere 17 element konsantrasyonları belirlenmiştir. Giresun da farklı noktalardan toplanan bitki örnekleri arasında ortalama Cd miktarı 0,62 mg/kg, Pb miktarı 0,44 mg/kg, Fe 153 mg/kg, Zn 44,5 mg/kg, Cu 11,1 mg/kg, Al 926 mg/kg, Cr 1,64 mg/kg, Co 0,48 mg/kg, Mn 588 mg/kg, Ni 2,51 mg/kg, Li, 0,18 mg/kg, Na 656 mg/kg, Mg 3503 mg/kg, B 26,7 mg/kg ve K 22527 mg/kg olarak belirlenmiştir. Giresun da aktarlardan alınan bitki örneklerine ait ortalama Cd miktarı 0,04 mg/kg, Pb miktarı 1,18 mg/kg, Fe 366 mg/kg, Zn 20,7 mg/kg, Cu 10,1 mg/kg, Al 571 mg/kg, Cr 2,64 mg/kg, Co 0,14 mg/kg, Mn 258 mg/kg, Ni 3,96 mg/kg, Li, 0,44 mg/kg, Na 636 mg/kg, Mg 3354 mg/kg, B 23,6 mg/kg, K 32396 mg/kg ve Ca 14753 mg/kg olarak bulunmuştur. Ayrıca tüm bitki örneklerinde Ag değeri limit değerlerin altında olarak belirlenmiştir. Sonuçlar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi yardımıyla istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Bulunan değerler literatür çalışmaları ve WHO'nun müsaade edilen limit değerleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 7 different plant samples grown within the boundaries of Giresun province (mint, golden grass, wet tea, thyme, nettle, rosehips, and lime) obtained from 7 different plant samples and the transfer of Giresun province (mint, golden grass, green tea, thyme, nettle, rosehips, and lime) elemental concentrations ICP-harvest kitchen device QES-up: to determine the levels of heavy metal and mineral substances are reviewed. The concentrations of 16 elements including Ni, Cd, Pb, Zn, Ag, Li, Co, Fr, Cu, Mn, Fe, Mg, Al, B, Na and K were determined in the plant samples collected within the scope of the study. The concentrations of 17 elements, Ni, Cd, Pb, Zn, Ag, Li, Co, Fr, Cu, Mn, Fe, Mg, Al, B, Na, K and Ca, were determined in the bit samples taken from the study. The plant samples collected from different points of the province of Giresun, the average between the amount of Cd 0,62 mg/kg, the amount of Pb was 0.44 mg/kg Fe 153 mg/kg, Zn to 44.5 mg/kg, Fr 11,1 mg/kg, Al 926 mg/kg, Cr 1,64 mg/kg, Co 0,48 mg/kg, Mn 588 mg/kg for NI 2.51 mg/kg, Li, 0,18 mg/kg, Na 656 mg/kg, Mg 3503 mg/kg B 26,7 mg/kg and K 22527 mg/kg was determined as. The average of the amount of transfer from different plant specimens Giresun CD 0,04 mg/kg, the amount of Pb to 1.18 mg/kg Fe 366 mg/kg, Zn 20,7 mg/kg, Fr 10.1 mg/kg, Al 571 mg/kg, Cr 2,64 mg/kg, Co and 0.14 mg/kg, Mn 258 mg/kg, Ni 3,96 mg/kg, Li, 0.44 mg/kg, Na 636 mg/kg, Mg 3354 mg/kg, B their 23.6 mg/kg 32396 K mg/kg, and we 14753 mg/kg was found. In addition, the Ag value was determined below the limit values in all plant samples. The results were evaluated statistically using one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test. The values found were compared with the literature studies and the permissible limit values of WHO.