Sıçan siyatik sinir onarımını takiben uygulanan 5-Fluorourasil'in epinöral ve ekstranöral skar dokusu oluşumuna ve sinir rejenerasyonuna etkisinin araştırılması
The Effects of 5-Fluorouracil applied following repair of rat sciatic nerve on epineural scar formation and nerve regeneration
  1. Tez No: 91670
  2. Yazar: ÖMER BUHŞEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Epinöral ve ekstranöral skar oluşumu periferik sinir cerrahisinin sonucunu olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Epinöral skar oluşumu iletim bloğuyla sonuçlanır ve aksonal rejenerasyona mekanik engel teşkil eder, ekstranöral skar oluşumu yapışıklıklara ve sinirlerin komşu dokulara tutunmalarına yol açar. Deneysel olarak periferik sinir cerrahisinde skar oluşumunu azaltmak amacıyla sınırlı başarıya ulaşan birçok farmakolojik ajan kullanılmıştır. Bu çalışmada, bir antimetabolit ajan ve fibroblast proliferasyonunun güçlü inhibitörü olan 5-fluorourasil (5-FU) kullanıldı. Klinik olarak 5-FU, göz doktorları tarafından glokom filtrasyon cerrahisinde skar oluşumundan korunmak amacıyla başarıyla kullanılmaktadır. Altmış Sprague-Dawiey tipi sıçan iki gruba ayırıldı. Her sıçanda sol siyatik sinir ile tibial ve peroneal komponentler açığa çıkarıldı ve kunt diseksiyon ile ayırıldı. Siyatik sinir keskin ve dik olarak trifurkasyondan 15 mm önce kesildi ve uç-uca epinöral sütür ile onarıldı. Birinci grupta (n=30) 50 mg/ml 5-FU, ikinci grupta (n=30) izotonik emdirilmiş gazlı bez 5 dakika süreyle onarım hattı ve çevreleyen doku etrafına uygulandı. Her grup, sıçanların 4,8 ve 12. haftalarda değerlendirmeler için sakrifiye edildiği üç alt gruba ayırıldı. Bu değerlendirmeler seri fonksiyonel yürüme şablonu analizleri, elektrofızyolojik çalışmalar, kas kitlesi değerlendirilmesi, histomorfolojik değerlendirme ile skar ve yapışıklıkların makroskopik değerlendirilmesini içermekteydi. Islak gastrokinemus kas ağırlığı ve elektrofizyolojik çalışmalar iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Yürüme şablonu analizleri, 8, 10 ve 12. haftalarda 5-FU grubunun izotonik grubuna kıyasla fonksiyonel olarak anlamlı derecede daha fazla rejenere olduğunu gösterdi. Makroskopik değerlendirme ve histolojik çalışmalar, 5-FU'in, epinöral ve ekstranöral skar oluşumu ile yapışıklıkları yara iyileşmesini bozmadan anlamlı derecede azalttığını ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Epineural and extraneural scarring is one of the factors negatively influencing the result of peripheral nerve surgery. Epineural scarring results in conduction block and establishes a mechanical barrier to axonal regeneration and extraneural scarring may lead to adhesions and tethering of nerves to adjacent tissues. Experimentally, numbers of pharmacologic agents have been used to reduce scar formation in peripheral nerve surgery with limited success. In this study 5-Fluorouracil (5-FU), an antimetabolite agent and potent inhibitor of the proliferation of fibroblasts was used. Clinically 5-FU have been used succesfully by ophthalmologists to prevent scar formation during glaucoma filtration surgery. Sixty Sprague-Dawley rats were divided into two groups. In each rat left sciatic nerve with tibial and peroneal components were exposed and seperated with blunt d i section. Sciatic nerve was sharply and perpendicularly transected 15 mm before bifurcation and end-to-end coaptation was done with epineural suture. In the first group (n=30) 50 mg/ml 5-FU, in the second group (n=30) saline soaked sponge applied around the repair site and surrounding tissue for 5 minutes. Each of the groups was divided into three subgroups in which rats were sacrified at 4, 8, and 12 weeks for assesments. These assesments included serial functional walking track analysis, electrophysiologic studies, muscle mass evaluation, histomorphologic evaluation and gross evaluation of scar and adhesions. Wet weight of gastrocnemius muscle and electrophysiologic studies demonstrated no significant difference between two groups. Walking track analysis indicated significantly more functional regeneration in the 5-FU group than saline group at 8, 10, and 12 weeks. Gross evaluation and histologic studies have demonstrated that 5-FU significantly reduces epineural and extraneural scar formation and adhesions without impair wound healing. Ill