Göç dalgaları sonucunda oluşan Türkiye'nin göç iletişim stratejileri yönetimine ilişkin bir araştırma
A study on Turkey's management of migration communication strategies as a result of migration waves
- Tez No: 916712
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Göç eylemi, çeşitli sosyal politikalarla ve iletişimsel stratejilerle şekillenmesi gereken süreç yönetimine ihtiyaç duymaktadır. Göç ile ilgili tüm çalışmalar çeşitli hukuki belgeler ve stratejik planlar doğrultusunda şekillenmektedir. Merkezi yönetim ve yerel yönetim mekanizmalarının, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının göçün yönetilebilirliği kapsamındaki çalışmalarda önemli bir sorumluluğu bulunmaktadır. Tez çalışmasında göç iletişimi kavramı ile göçün yönetilebilirliğinde stratejik iletişim yönetiminin gerekliliği, Türkiye'nin göç dalgaları sonucunda oluşturulan göç politikaları ve uygulamaları kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın amacı, göç iletişim stratejilerinin detaylı bir şekilde ele alınması, yapılan doküman analizleri ve göç çalışmalarında önemli bir yere sahip kurum ve kuruluşlarla yapılan görüşme analizlerinin sonucunda elde edilen verilerin ve göç iletişim stratejilerinde etkin rol oynayan dayanakların belirlenerek göçün iletişimsel süreçlerine ve toplumsal uyumun sağlanmasına katkı sunmasıdır. Çalışmayla Türkiye'nin göç dalgaları çerçevesinde önemli kırılma noktalarında geliştirilen göç yönetim stratejilerini ele alarak göç iletişim kavramına dair kavramsal bir zemin sunmak, göç ile ilgili çalışmalarda göç iletişiminin izlerini aramak, göç iletişimine dair uygulama ve yaklaşımları değerlendirerek geliştirilmesi gereken başlıkları ortaya koymak hedeflenmiştir. Ayrıca göç eyleminin geçmişten günümüze süregelen bir eylem oluşu ve insan hareketliliğinin sona ermesinin söz konusu olmaması nedeniyle stratejik göç iletişim yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç, toplumsal uyum ve kamu politikalarının etkin bir şekilde uygulanabilmesinde önemli bir role sahiptir. Araştırmayla bu ihtiyaca yönelik, göç iletişiminin stratejik bir araç olarak kullanılarak, göç politikalarının daha etkili bir şekilde uygulanabilmesi için öneriler geliştirilmektedir. Bu kapsamda araştırma, iki aşamalı olarak tasarlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşaması olan doküman analizinde, Türkiye'nin göç iletişim stratejilerini ortaya koymak amacıyla Türkiye'nin göç yönetimine ait hukuksal belgeleri, göç stratejileri içeren üst politika belgeleri, stratejik planları ve raporları içerisinden araştırma örneklemine dâhil edilen dokümanların analizinden çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde göç iletişim stratejilerinde odak noktasının çok yönlü işbirliği/strateji gerekliliği, göç yönetiminin düzenlenmesine yönelik çalışmalar, süreç yönetimi, kapasite geliştirme çalışmaları ve toplumsal uyuma yönelik çalışmalar olduğu ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın ikinci aşaması olan yarı yapılandırılmış görüşme kapsamında ise mevcut durum ve iletişim süreci, hedef kitleyle iletişimde benimsenen stratejiler, stratejik iletişim yönetimi ve önceliklendirilen başlıklar, göç iletişimi uygulamaları ve değerlendirme genel kategorileri ele alınmıştır. Katılımcılar tarafından en çok iletişim yönetimine katılım, hedef kitlelere yönelik iletişim kanallarının yaratılması, iletişim süreç değerlendirmesi, yeni stratejiler oluşturma ve farklı kurumsal kimliklere sahip kuruluşlarla ortak çalışmalar başlıklarına vurgu yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler ışığında stratejik göç iletişim yönetiminin, uzlaşı ve uyum sağlamaya yönelik ortak çalışmaya, işbirliği ve koordinasyona yatkın bir kurum kültürüne gereksinim duyduğu ortaya çıkmaktadır. Göç dalgaları sonucunda oluşan göç iletişim stratejilerine dair değerlendirmeler sunan ve göç iletişimi stratejilerine dair gereklilikleri ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma sonucunda, göç iletişim stratejilerinin oluşturulması aşamasında dikkat edilmesi gereken noktaların/önceliklerin belirlenmesi için tespitler/öneriler ve stratejik göç iletişim yönetimi aşamalarını içeren bir model önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The act of migration requires process management, which should be shaped by various social policies and communication strategies. All migration-related studies are shaped in line with various legal documents and strategic plans. Central government and local government mechanisms, relevant public institutions and non-governmental organisations hold significant responsibility in efforts to ensure the manageability of migration. In this thesis, the concept of migration communication and the necessity of strategic communication management in the manageability of migration are examined within the scope of migration policies and practices created because of migration waves in Turkey. The aim of the study is to thoroughly analyze migration communication strategies, identify the data obtained from document analyses and interviews conducted with institutions and organizations that play a significant role in migration studies, and determine the foundations that play an active role in migration communication strategies. This effort aims to contribute to the communicative processes of migration and the achievement of social cohesion. The study aims to provide a conceptual basis for the concept of migration communication by addressing the migration management strategies developed at important breaking points within the framework of Turkey's migration waves, to search for traces of migration communication in migration-related studies, to reveal the topics that need to be developed by evaluating practices and approaches to migration communication. In addition, there is a need for strategic migration communication management since migration is an ongoing action from past to present and human mobility does not come to an end. This need has an important role in social cohesion and effective implementation of public policies. The research develops recommendations for the effective implementation of migration policies by using migration communication as a strategic tool to address this need. In this context, the research was designed in two stages. Qualitative research methods, including document analysis and semi-structured interview techniques, were employed. In the first stage, which was document analysis, the study evaluated the results of analyzing legal documents related to Turkey's migration management, high-level policy documents containing migration strategies, strategic plans, and reports included in the research sample. The findings revealed that the focus points of migration communication strategies are the necessity of multi-dimensional collaboration/strategies, efforts to regulate migration management, process management, capacity-building initiatives, and activities aimed at achieving social cohesion. In the second stage, semi-structured interviews addressed general categories such as the current state and communication process, strategies adopted for communication with the target audience, strategic communication management and prioritized topics, migration communication practices, and evaluation. Participants emphasized several key areas, including participation in communication management, the creation of communication channels for target audiences, the evaluation of communication processes, the development of new strategies, and collaborative efforts with organizations possessing different institutional identities. The findings of the research reveal that strategic migration communication management requires an institutional culture inclined toward collaboration, cooperation, and coordination to achieve consensus and social cohesion. Through this study, which presents evaluations on migration communication strategies formed via migration waves and which aims to reveal the requirements for migration communication strategies, observations/suggestions for determining the issues/priorities to be considered during the creation of migration communication strategies and a model proposal including the stages of strategic migration communication management are presented.