Determining the weights of the least squares for nonlinear data sets by entropy measures
Doğrusal olmayan veri setlerinde ağırlıklı en küçük kareler probleminde bazı entropi ölçütleri ile tartılandırma
  1. Tez No: 916713
  2. Yazar: HINCAL TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AHMET EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Lineer olmayan veri setleri için, değişen varyans problem, modelin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde eğer tespit edilemezse yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. Literatürde, veri setinin lineer olup olmamasından bağımsız olarak bu soruna transformasyon, ağırlıklı en küçük kareler çözümü geliştirilmiştir. En küçük kareler yönteminde veri setinde yüksek varyasyon gösteren noktalara düşük ağırlık vermek üzerine genel bir çözüm geliştirilmiştir. Başka bir açıdan bakıldığında en küçük kareler yönteminde uygulanan ağırlıklara karar vermek çok kolay değildir. Literatürde ağırlıkların belirlenmesinde en küçük kareler yönteminden hesaplanan artık değerlerin tekrar regresyon denklemine dahil edilmesiyle hesaplanma yöntemi genel olarak tercih edilen bir yöntemdir. Çalışmamızda ise Shannon, Renyi, Tsallis entropileri ağırlıklandırılmış regresyon denkleminde ağırlık olarak kullanılmıştır. Lineer olmayan bazı veri setleri üzerinde entropi değerlerinin ağırlık olarak kullanılmasıyla elde edilen model sonuçlarının en küçük kareler yöntemi ve klasik ağırlıklandırılmış regresyona göre daha iyi sonuç verdiği gözlemlenmiş olup ayrıntılara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For nonlinear data sets, the heterogeneous variance problem can cause false results if it is not detected during the determination and evaluation of the model. In the literature, the transformation, weighted least squares solutions have been developed for this problem regardless of whether the data set is linear or not. In the least squares method, a general solution has been developed to give low weight to the points with high variation in the data set. From another perspective, it is not very easy to decide on the weights applied in the least squares method. In the literature, the method of calculating the residual values from the least squares method into the regression equation is generally preferred in determining the weights. In our study, the entropies of Shannon, Renyi, Tsallis were used as weights in the weighted regression equation. It has been observed that the model results obtained by using the entropy values as weights on some nonlinear data sets give better results than the least squares method and classical weighted regression, and details are given.