İskemik inme geçiren ve geçirmeyen hastalarda bulunan karotis arter plaklarındaki ultrasonografik mikrovasküler akım görüntüleme özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonographic microvascular flow imaging features in carotid artery plaques found in patients with and without ischemic stroke
- Tez No: 916720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT NAHİT ŞENDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karotis arter plakları, doppler ultrasonografi ile teşhis edilebilse de bazı zorluklar bulunmaktadır. Yeni mikrovasküler akım görüntüleme (MVFI) teknikleri sayesinde artık düşük hızdaki damar akımları tespit edilebilmektedir. Bu çalışma, yeni MVFI kullanarak karotis plak neovaskülarizasyonunu göstermeyi, plak vulnerabilitesi hakkında bilgi edinmeyi ve iskemik inme geçiren ve geçirmeyen hastalardaki bu karotis arter plaklarınının mikrovasküler akım görüntüleme özelliklerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme ile doğrulanmış iskemik inme hastalarını prospektif olarak çalışmaya dahil ettik. Bu hastalara doppler ultrasonografi incelemesi gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu hastalara ultrasonografi ile MVFI uygulandı. Dahil edilen iskemik inme hastaları, anterior sirkülasyon inmeli ve ipsilateral plakları olan hastalardı. Benzer şekilde, inme geçirmemiş ancak karotis plakları olan hastalar rastgele olarak çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara da doppler ultrasonografi ve MVFI incelemeleri yapıldı. MVFI ile karotis arter plaklarında düşük hızdaki damar akımlarını tespit ettik ve yazılım aracılığıyla pikselleri ölçerek kantitatif bir vaskülarite indeksi belirledik. Ayrıca, iskemik inme hastaları grubunda Essen İnme Risk Skoru kullandık ve karotis plak neovaskülarizasyonunu karşılaştırdık. Toplamda 62 hasta (30 iskemik inme geçiren ve 32 iskemik inme geçirmeyen) çalışmaya dahil edildi. Karotis plak neovaskülarizasyonunun iskemik inme geçiren hastalarda daha fazla olduğunu tespit edildi. ROC eğrisi kullanılarak inme hastalarında ayrıca vaskülarite indeksinin ≥ 4,5 olduğu görüldü (%83,33 duyarlılık, %78,12 özgüllük). İnme hastalarını Essen İnme Risk Skoru' na göre yüksek riskli veya düşük riskli olarak sınıflandırdık. Yüksek riskli inme hastalarında yine ROC eğrisi kullanarak vaskülarite indeksinin ≥ 7,5 olduğunu bulduk (%80 duyarlılık, %80 özgüllük). Sonuç olarak tek merkez deneyimi çerçevesinde MVFI, inme geçiren ve geçirmeyen hastalardaki karotis arter plaklarında neovaskülarizasyonu tespit etti. İnme hastalarında karotis arter neovaskülarizasyonunun daha yüksek olduğu gözlemlendi. ROC eğrisi ile hem iskemik inme grubu ve iskemik inme olmayan grup arasında, iskemik inme gurubu içerisinde Essen skoruna göre yüksek risk ve düşük risk grupları arasında vaskülarite indeksi açısından eşik değer belirledik. Tüm muayeneleri bir radyolog gerçekleştirdi. Gözlemciler arası değişkenlik değerlendirilemedi. Bu konu hakkında çok merkezli daha ileri araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Carotis artery plaques is diagnosible with doppler ultrasonography. Yet there are some challanges. With new sensitive microvascular flow imaging (MVFI) techniques now low speed vascular flows can dedectable. This study aims to show carotis plaque neovascularization with this new MVFI, gain information about plaque vulnerability and compare theese carotis artery plaques in patients with and without ischemic stroke. We prospectively included ischemic stroke patients confirmed with computer tomography or magnetic resonance imaging. Then this patients underwent doppler ultrasonography. We used MVFI with this patients at the same time with ultrasonography. Stroke patients had anterior circulation stroke and ipsilateral plaques included. Smilarly patients with no stroke but carotis plaques randomly included the study. They underwent also doppler ultrasonography and MVFI was used. With MVFI we detected low speed vascular flows in carotis artery plaques and we measured a quantitative vascularity index by a software measuring pixels. Also in stroke patients group we used Essen Stroke Risk Score and compared carotis plaque neovascularization. Total of 62 patients ( 30 with ischemic stroke and 32 without ischemic stroke) was included. We found carotis plaque neovascularization is more in patients with ischemic stroke. Also found that ≥ 4,5 vacularity index in stroke patients.( %83.33 sensivity, %78,12 specifity). Also we divided stroke patients as high risk or low risk as Essen Stroke Risk Score. We found ≥ 7,5 vascularity index in high risk stroke patients as Essen Stroke Risk Score.(%80 sensivity %80 specifity) In conclusion in the setting of a single center experience MVFI detected neovascularization in carotis artery plaques in patients with stroke and without stroke. In stroke patients carotis artery neoasvcularization was higher. Using the ROC curve, we determined a threshold value for vascularity index between the ischemic stroke group and the non-ischemic stroke group, as well as between high-risk and low-risk groups within the ischemic stroke group according to the Essen score. One radiologist made all the examinations. Interobserver variability could not be evaluated. Multicentric further investigations about this topic should be made.