Consumers' collaborative consumption tendencies: A research in the fashion sector in Pakistan
Tüketicilerin ortak tüketim eğilimleri: Moda sektöründe Pakistan'daki tüketiciler üzerine bir araştırma
- Tez No: 916735
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KILIÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı Pakistan'daki tüketicilerin moda alışverişlerindeki ortak tüketim eğilimlerini belirlemektir. Araştırmada tüketicilerin eğilimleri algılanan fayda, algılanan risk ve güven açısından incelenmektedir. Araştırmanın tasarımında nicel metodoloji kullanılmıştır. Araştırmanın evreni çevrimiçi ikinci el moda şirketlerinden hizmet alan Pakistanlı tüketicilerden oluşmaktadır. Evrenin çerçevesini belirlemenin zorluğu nedeniyle araştırmada kolayda örneklem tekniğini kullanarak örneklem seçme yoluna gidilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını belirlemek için kolaylık örnekleme yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 100 katılımcıya ulaşılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve regresyon analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre tüketicilerin ortak tüketimden algıladığı faydalar; duruma uygun ürünlere ulaşma ve eğlence olmak üzere iki faktörden oluşmaktadır. Açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre algılanan risk ve güven değişkenleri de tek boyutlu bir yapı sergilemektedir. Katılımcılar ikinci el online fashion sitelerindeki ürünleri incelemeyi, keşfetmeyi ve bu sitelerden hizmet almayı yüksek düzeyde eğlendirici algılamaktadır. Katılımcılar günlük hayat rutinlerinin dışında katılacakları bir etkinlik ya da toplantı söz konusu olduğunda bu sitelerden duruma uygun ürünlere ulaştıkları düşünmektedirler. Bununla birlikte katılımcılar bu sitelerdeki ürünler konusunda orta düzeyde bir risk algısına sahiptir. Katılımcıların bu sitelerde sunulan hizmete ilişkin güven düzeyleri de ortalamanın üzerindedir. Evli katılımcıların algıladıkları risk ve duruma uygun ürünlere ulaşma eğilimleri evli olmayan katılımcılardan yüksektir. Katılımcıların farklı siteler için duruma uygun ürünlere ulaşma algıları da farklılaşmaktadır. Ortak tüketim ile ilgili algılanan faydalar içerisinde duruma uygun ürünlere ulaşma faydasının güven üzerinde pozitif bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the collaborative consumption tendencies of consumers in the fashion sector in Pakistan. In the research, consumers' tendencies are examined in terms of perceived benefits, perceived risk and trust. The research employed a quantitative methodology. The population of this research consists of Pakistani consumers who receive services from second hand online fashion companies. A convenience sampling approach was utilized to determine the participants of the research. A total of 100 participants were reached within the scope of the research Using exploratory factor analysis, t tests, ANOVA, and regression models, data were analyzed to explore the relationship of key variables. According to the explanatory factor analysis results, the benefits perceived by consumers from collaborative consumption consist of two factors: access to products suitable for the situation and entertainment. According to the explanatory factor analysis results, the perceived risk and trust variables also exhibit a one-dimensional structure. Participants perceive examining, discovering products on second-hand online fashion sites and receiving service from these sites as highly entertaining. Participants think that they reach suitable products from these sites when there is an event or meeting they will attend outside of their daily routines. In addition, participants have a moderate risk perception regarding the products on these sites. Participants' trust levels regarding the service provided on these sites are also above average. Married participants' perceived risk and access to products suitable for the situation tendencies are higher than unmarried participants. Participants' perceptions of