Sürdürülebilirlik ötesi bağlamında ürün deneyimlerinin tüketici üzerindeki etkileri örnek ürün ailesi: İç mekan donatı ürünleri
Effects of product experiences on the consumer in the context of beyond sustainability sample product family: İndoor products
  1. Tez No: 841744
  2. Yazar: ÖYKÜ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM KORAY TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, doğa ile kurulan ilişkinin dinamikleri değişim ve dönüşüm içerisinde olmuştur. Bu dönüşümün günümüzde geldiği noktada, gezegenimiz birçok problemle karşı karşıyadır. Bu problemlerin çözümü için sürdürülebilirlik yaklaşımı benimsenmiştir. Ancak, bu yaklaşımın mevcut sorunlara karşılık vermede yetersiz olduğuna dair görüşler ortaya çıkmıştır. Bu, sürdürülebilirlik yaklaşımının ötesine geçilmesi gerektiği argümanını gündeme getirmiştir. Sürdürülebilirlik ötesi olarak adlandırılan bu yeni yaklaşım, doğaya pozitif katkılarda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, sürdürülebilirlik ötesi bağlamında tasarlanan ürünlerin deneyim faktörlerinin tüketiciler üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma aynı zamanda sürdürülebilirlik ötesi bağlamındaki ürün tasarımlarının potansiyellerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu araştırmada veriler anket ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemleriyle elde edilmiş olup, istatistiksel ve tematik analiz yöntemleriyle bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucunda sürdürülebilirlik ötesi bağlamında tasarlanan ürünlerin yenilik özellikleri tüketicilerde olumlu tepkiler yarattığı; ilgi, şaşırma ve estetik duygular oluşmasına sebep olduğu belirlenmiştir. Öte yandan ürünlerin bazı kültürel değerlerle potansiyel bir çatışma içerisinde olabileceği tespit edilmiş ve bu çatışmaların sürdürülebilirlik ötesi ürün tasarımına nasıl etki edebileceği değerlendirilmiştir. Tüketiciler ürünlerin sahip olduğu döngüsel sistemlere dahiliyeti bağlamında olumlu tepkiler gösterirken, canlı organizmalarla etkileşim bağlamında çeşitli önyargılar oluşturduğu saptanmıştır. Sürdürülebilirlik ötesi bağlamındaki ürün tasarımlarının gelecek potansiyelleri tartışılmış ve tasarımcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, the dynamics of our relationship with nature have been in a state of continuous transformation. In today's modern era, our planet confronts a myriad of challenges, ranging from climate change and biodiversity loss to pollution and resource depletion. To address these challenges, the concept of sustainability has been adopted. However, concerns have arisen that this approach may not sufficiently mitigate the existing issues, sparking debates about the necessity of going beyond sustainability. This beyond sustainability approach aims to meet human needs while also providing a positive impact on nature. Collaboratively designed products and systems in harmony with nature are seen as potential solutions. Yet, the effects of these products and systems on consumer groups remain an inadequately researched area. The primary objective of this study is to investigate the effects of product experiences designed in the beyond sustainability context on consumers. Additionally, the research aims to unveil the potential of product designs within this advanced sustainability framework. Data for this study were gathered using two main methods: surveys and semi-structured interviews. Surveys were designed to obtain quantitative data and capture participants' perspectives and responses, while semi- structured interviews facilitated a deeper exploration of the topic, yielding qualitative insights. Following data collection, a systematic approach was adopted for analysis. Survey data underwent statistical evaluations to identify trends and patterns, whereas interview responses were dissected through thematic analysis to discern underlying themes and insights. Collectively, these methodologies enabled a comprehensive understanding of the research subject. The study offers a holistic view of how product designs are perceived within the beyond sustainability paradigm. An important finding is that products that cooperate with nature generally elicit positive reactions from consumers. This underscores consumers' appreciation for designs that not only minimize waste but also actively contribute to natural cycles. A notable characteristic of products in the beyond sustainability domain is their innovative design features, attributed to the novelty of this design field. These innovative design elements and functionalities captivated consumers, evoking feelings of intrigue, curiosity, and aesthetic appreciation. Such reactions indicate potential impacts in garnering consumer interest and potentially shaping market trends. Conversely, given that products framed within the context of advanced sustainability deviate significantly from established cultural and consumer consumption habits, they have engendered various prejudices and reservations. The novelty of the materials employed in the context of beyond sustainability products has led to inquiries regarding their durability and reliability. In conclusion, this research seeks to shed light on prospective developments and tendencies in product designs within this burgeoning domain. To maximize the realization of these potentials, the study culminates with a series of guidelines specifically curated for designers.