Non variseal üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda CRP/albümin oranının prognoza etkisi
The effect of the CRP/albumin ratio on the prognosis of patients with non-variceal upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 916745
  2. Yazar: MEHTAP CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve Amaç: Non variseal üst gastrointestinal kanama, ani gelişen ve çoğunlukla acil müdahale gerektiren ciddi bir klinik durumdur. Yaşlanan nüfus ve artan stres faktörleri, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkların sıklığıyla beraber uzun süreli antiagregan veya antikoagülan tedavi kulla nımını da artırmıştır. Ancak bu tedaviler gastrointestinal kanama riskini arttıran tedavilerdir. Kanama sırasında dokuda inflamasyon gelişir ve akut faz reaktanları artar. Bunlardan C-Reaktif Protein/Albümin düzeyi inflamasyon ve hastalık şiddetini öngörmek için kullanılan bir belirteçtir. Çalışmamızda C-Reaktif Protein/Albümin düzeyi ile non variseal üst gastrointestinal sistem kanamalarının prognozu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 01/01/2010-31/12/2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran hastalar retrospektif olarak taranarak çalışma kriterlerine uygun olan 242 hasta seçilmiştir. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet, kronik hastalık, ilaç kullanımı) ve başlangıç vital bulguları kaydedilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirilip karaciğer fonksiyon testleri, hemogram, CRP, albümin, INR, APTT, BUN, kreatinin değerleri kayıt altına alınıp CRP/Albümin oranı tespit edilmiştir. Hastanın hastanede yatış süresi, klinikteki sonlanımı ve transfüzyon ihtiyacı incelenmiştir. Hastaların Forrest sınıflaması ve Glasgow Blatchford kanama skorlaması hesaplanarak CRP/albümin oranı ile korelasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Non variceal upper gastrointestinal bleeding is a severe clinical condition that develops suddenly and often requires urgent intervention. The aging population and increasing stress factors, along with the prevalence of cardiovascular and cerebrovascular diseases, have led to a rise in the use of long-term antiplatelet or anticoagulant therapies. However, these therapies are associated with an increased risk of gastrointestinal bleeding. During bleeding episodes, tissue inflammation occurs, and acute phase reactants increase. Among these, the C-Reactive Protein/Albumin (CRP/Alb) ratio is a marker used to predict inflammation and disease severity. In our study, we aimed to investigate the relationship between the CRP/Alb ratio and the prognosis of non-variceal upper gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: In our study, 242 patients who presented to the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Center between 01/01/2010 and 31/12/2023 and met the study criteria were retrospectively analyzed. Demographic data (age, gender, chronic diseases, medication use) and initial vital signs of the patients were recorded. Patients included in the study were retrospectively evaluated, and liver function tests, complete blood count, CRP, albumin, INR, APTT, BUN, and creatinine levels were documented, along with the calculation of the CRP/Alb ratio. The length of hospital stay, clinical outcomes, and transfusion requirements of the patients were examined. Correlations between the CRP/Alb ratio and the Forrest classification, as well as the Glasgow Blatchford bleeding score, were evaluated.