Nondiyabetik, sağlıklı geriatrik olgularda yaşla, karotid arter intima-media kalınlığı ve hemoglobin A1c arasındaki ilişki
Relationship between age and carotid artery intima-media thickness, hemoglobin A1c in nondiabetic, healthy geriatric population
  1. Tez No: 91679
  2. Yazar: HÜSEYİN DORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Geriatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI- ÖZET Amaç: Sağlıklı nondiyabetik yaşlılarda, yaşla karotid arter intima-media (İM) kalınlığı ve hemoglobin A1c (HbA1c) düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak ve muhtemel risk faktörlerinin etkilerini ortaya koymak. Hasta Grubu: GATA Geriatri Polikliniği'ne kontrol amaçlı başvuran, 72 sağlıklı, eğitim düzeyi yüksek, nondiyabetik yaşlı bireyler (65-86, ortalama yaş: 71.50 ±5.01). Materyal ve Metod: Tüm olgular psikososyal ve fonksiyonel performans testlerini de içeren çok yönlü geriatrik değerlendirmeye tabi tutuldu. Aynı zamanda, egzersiz, yeme alışkanlıkları, sigara kullanımı, aşılama, kolesterol taraması gibi koruyucu sağlık hizmetleri ile ilgili konularda sorgulandı. Karotid arter İM kalınlığı ultrasonografi ile ölçüldü. Açlık kan glukozu, HbA1c, kolesterol, trigliserid, fibrinojen tayini için kan örnekleri alındı. Sonuçlar: Olgularda, ortalama karotid arter İM kalınlığı 0.94 ±0.13 mm ve ortalama HbA1c düzeyi 5.29 ± 0.65 mg/dl olarak tespit edildi. Yapılan istatistiki değerlendirmede, yaşla, karotid arter İM kalınlığı (R= 0.06935) ve HbA1c düzeyleri ( R-0.04776 ) ve diğer muhtemel ateroskleroz risk faktörleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Aynı zamanda, karotid arter İM kalınlığı ile HbA1c düzeyleri arasında da anlamlı bir korelasyon mevcut değildi ( R-0.00971 1 ). Tartışma: Çalışmamız, geriatrik yaş grubunda da, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini ve geliştirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Ancak, koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanmayan yaşlı hasta grupları ile karşılaştırmalı çalışmalara ihtiyaç vardır. 32
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY RELATIONSHIP BETWEEN AGE and CAROTID ARTERY INTIMA-MEDIA THICKNESS, HEMOGLOBIN A1c in NONDIABETIC, HEALTHY GERIATRIC POPULATION Objectives: The aims of our study were to investigate the casual relationship between age and carotid artery intima-media thickness (IMT) and hemoglobin A1c (HbA1c) levels and to assess the effects of possible risk factors in healthy nondiabetic elderly. Participants: 72 healthy, well-educated, nondiabetic elderly over age of 65 (65-86, mean age was 71.50 ± 5.01) admitted to GATA Geriatric Outpatient Unit for follow-up. Materials and Methods: All subjects were undergone a comprehensive assessment including a battery of psycosocial and functional performance tests. And also all were asked about health prevention topics including exercise, dietaryhabits, smoking, vaccination, cholesterol screening etc.. Carotid artery IMT was measured by ultrasonography. Blood samples were obtained for fasting glucose, HbA1 c, cholesterol, triglyceride and fibrinogen. Results: Mean carotid artery IMT was 0.94 ± 0.13 mm and mean HbA1c levels was 5.29 ± 0.65 mg/dl. We have found no significant correlation between age and carotid artery IMT (R= 0.06935), HbA1c levels (R-0.04776) and other possible atherosclerosis risk factors. Also there was no correlation between carotid artery IMT and HbA1c levels (R=-0.00971 1 ). Discussion: Our study showed that preventive health care measures and risk factor modification is important and must be improved in the elderly age group. Comperative studies done with the elderly who do not benefit from preventive health care programs are needed. 33