İstanbul ilinde mevsimsel allerjik rinitli hastalarda polen dağılımı
- Tez No: 91678
 - Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DAL
 - Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
 - Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Allerjik rinit ağır sistemik komplikasyonlara neden olmamasına rağmen önemli oranda iş gücü ve ekonomik kayıplara sebep olan bir hastalıktır. Genelde, çocuklarda %10 ve erişkinlerde % 10-25 arası olduğu belirtilmektedir. Ülkemizde % 15-20 arasında görülme sıklığı olduğunu belirten çalışmalar yapılmıştır. Mevsimsel allerjik rinit ise iki formundan biridir. Bu çalışma, İstanbul ilinde mevsimsel allerjik rinitli hastalarda polen dağılımını belirlemek için 344 hastada Ocak 1999-Temmuz 2000 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları A.B.D. Allerji B.Dahnda yapıldı. Hastaların 218'i kadın ve 126' sı erkekdi. Yaşlan 14-64 arasındaydı. İstanbul vilayetinde en az son 5 yıl oturmuş olmalarına dikkat edildi. Hastalara, İstanbul ili bitki örtüsüne uygun polen ekstreleri (Alk-Abello, Danimarka ve Allegropharma, Almanya) ile deri testleri yapıldı. Ot polenlerine %76.7, yaban otu polenlerine %39.5 ve ağaç polenlerine %30.8 oranında duyarlılık tespit edildi. Parietaria officinalis %41.9 ile en duyarlı bulunan yaban otuydu ve sadece bu polene karşı yaban otlan içinde tek başına duyarlılık görüldü. Yaş gruplarındaki dağılım gözlendiğinde; ot, yaban otu ve ağaç polenlerine duyarlılıkta erkeklerde 20-29 yaş ve kadınlarda 30-39 yaş arası en fazlaydı. Toplam olarak bakıldığında ise en fazla duyarlılık sırasıyla 20-29 ve 30-39 yaş arasında görüldü. 20-29 ve 30-39 yaş ile 40-49 ve 14-19 yaşlar arasında duyarlılıkta önemli bir fark görülmedi. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY Allergic rhinitis is involved in considerable expenditures such as inefficient performance at work and economic loss, although it does not causes severe systemic complications. Studies report the prevalence of this disease for children 10% and adolescents 10% to 25%. In our country, there are some studies announcing the prevelance of allergic rhinitis as 15% to 20%. Seasonal allergic rhinitis is one of the two forms of the disease. This study has been done at İstanbul Medical Faculty, Department of Internal Diseases, Allergic Diseases Division during January 1999- July 2000 in order to determine the pollen dissociation in 344 seasonal allergic rhinitis patients at İstanbul province. 218 of the patients were female and 126 were male. The ages were between 14 to 64. At least 5 years of residence in İstanbul province was necessary in order to be included to the study. Prick tests (Alk-Abello, Denmark and Allegropharma, Germany) has been performed to the patients appropriate for İstanbul province plants. Sensitivity of 76.7% for grass pollens, 39.5% for weed pollens and 30.8% for tree pollens have been determined. Parietaria officinalis was the sensitive weed pollen with 41.9%. The most sensitive groups were 20-29 in males and 30-39 in females for grass, weed and tree pollens. 20-29 and 30-39 age groups were the most sensitive groups as total, respectively. There was not an important difference between 20-29 and 30-39, 40-49 and 14-19 age groups for sensitivity. 65