Bilgisayarlı tomografi ile sinus Maxillaris'in anatomisi, morfometrisi ve varyasyonlarının araştırılması
The Investigation of the anatomy, morphometry and variations of the maxillary sinus by computerized tomography
- Tez No: 91682
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Morfoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Dentistry, Morphology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI- ÖZET: Türk insanında sinüs maxillaris' in anatomik varyasyonlarını değerlendirmek üzere, coronal Paranasal Bilgisayarlı Tomografisi alınan 128 kişide (64 erkek, 64 kadın) 256 sinus maxillaris üzerinde farklı seviyelerde maximum vertikal ve horizontal boyutlar ölçüldü, reformasyonla elde edilen 50 adet axial BT'de ise sagittal yöndeki boyut ölçüldü. Coronel kesitler önden arkaya axial kesitler ise aşağıdan yukarı 6 mm aralıkla 6 seviyede yapıldı. En geniş kesitlerde sinus maxillaris' in coronal kesitlerinde ortalama değerler şunlardı: vertikal boyut 4. kesitte 34.6 mm., transvers boyut 3. Kesitte 23.1 mm. sagittal mesafe 4. kesitte 35.8 mm. Sonuçta, Türk İnsanının maxillar sinus' unun superoinferior ve mediolateral boyutlarının Avrupa insanınınkine dikkati çekecek derecede yakın olduğu bulunmuştur. Anterioposterior boyutun ise daha çok Japonların bir çalışmasında gözlenen ölçümlere yakın bulundu. Sağ ve sol sinusların ölçümleri arasında korelasyon katsayılarını çalışmamızda; mediolateral yönde r = 0.84, superioinferior yönde r = 0.85 ve anterioposterior yönde 0.87 olarak bulduk. Sinus maxillaris' in formu %32 paraboloid, %27 semielipsoid, %27 hiperboloid ve %9 koni olarak gözlendi. Haller hücreleri açısından değerlendirildiğinde, gözlemlerimize göre bu yapılar Türkiye'de yaşayan insanlarda % 10.1 oranında (kadında %12 erkekte ise % 8 oranında) bulunmaktadır. 68Yaptığımız gözlemlerde parsiyel septumlara daha çok sinus maxillaris' in Ön duvarında rastlandı ve sıklığının % 10 olduğu tespit edildi. îki vakada Onadi hücresine rastlandı. Sinus' un, burun tabanından çift taraflı sarkıklığı %83 olarak bulundu. % 9.5 vakada ikisi aynı seviyede idi. %6.75 vakada ise sinus tabanı seviyesi burun tabanını seviyesinden yukarıda idi. Kolmogorof-Simirnov (One-Sample) analizine göre sadece üç vakada hipoplazik sinus maxillaris' e rastlandı (%2. 56). Yine bu teste göre değişkenlerin normal dağılıma uyduğu gözlendi. VII- SUMMARY:“The Investigation of the Anatomy, Morphometry and Variations of the Maxillary Sinus by Computerized Tomography”In order to evaluate the anatomical variations in Turkish subjects, maximal vertical and horizontal diameters of 256 maxillary sinuses in 128 patients (64 males, 64 females) were measured using paranasal CT imaging. In addition to this, saggital dimensions were measured in 50 axial CT images that were obtained by reformation. Six coronary segments (from posterior to anterior) were viewed by each 6 mm sections. Saggital sections were performed from below to above. The vertical dimension was encountered in the 4. section (largest section) 34.6 mm., value in the transverse 69
Özet (Çeviri)
Yaptığımız gözlemlerde parsiyel septumlara daha çok sinus maxillaris' in Ön duvarında rastlandı ve sıklığının % 10 olduğu tespit edildi. îki vakada Onadi hücresine rastlandı. Sinus' un, burun tabanından çift taraflı sarkıklığı %83 olarak bulundu. % 9.5 vakada ikisi aynı seviyede idi. %6.75 vakada ise sinus tabanı seviyesi burun tabanını seviyesinden yukarıda idi. Kolmogorof-Simirnov (One-Sample) analizine göre sadece üç vakada hipoplazik sinus maxillaris' e rastlandı (%2. 56). Yine bu teste göre değişkenlerin normal dağılıma uyduğu gözlendi. VII- SUMMARY:“The Investigation of the Anatomy, Morphometry and Variations of the Maxillary Sinus by Computerized Tomography”In order to evaluate the anatomical variations in Turkish subjects, maximal vertical and horizontal diameters of 256 maxillary sinuses in 128 patients (64 males, 64 females) were measured using paranasal CT imaging. In addition to this, saggital dimensions were measured in 50 axial CT images that were obtained by reformation. Six coronary segments (from posterior to anterior) were viewed by each 6 mm sections. Saggital sections were performed from below to above. The vertical dimension was encountered in the 4. section (largest section) 34.6 mm., value in the transverse 69sections was encountered in the 3. section (largest) 35.8 mm. and sagittal dimension encountered in the 4. section (largest) 35.8 mm. The degree of correlation between the right and the left sinuses were as follows: r = 0.84 in the mediolateral direction; r = 0.85 in the superoinferior direction; and r = 0.87 in the anteroposterior direction. In conclusion, the superoinferior and mediolateral dimensions of Turkish subjects were found to be remarkably similar to those of European populations. On the other hand, the anteroposterior dimension was similar to of a Japanese investigation. The form of maxillary sinus was parabolic in 32%, semiellipsoid in 27%, hiperboloid in %27 and conic in 9% of cases. With respect to Haller cells, our observations suggest that these structres are present in %10.1 of Turkish people (12% in women and 8% in men). Partial septum was more frequently observed in the anterior wall of maxillary sinuses (10%). Onadi cells was observed in two cases. The frequency of bilateral sagging of the sinus from the base of nose was 87%. They were on the same level 9.5% cases and 6.5% of the cases the sinus flor was above the level of the base of the nose. In Kolmogorof-Simirnov analysis (one sample) only three cases of hypoplastic maxillary sinuses were found (2.56%). This test also showed; spread of our cases were between normal ranges, if confronted with normal spread degrees. 70