Romatoid artritli bireylerde akdeniz diyetine uyum, diyet inflamatuar indeksi, hastalık aktivesi, ağrı şiddeti, yorgunluk, yaşam kalitesi ve beslenme durumları arasındaki ilinti
Relationship between mediterranean diet adherence, dietary inflammatory index, disease activity, pain intensity, fatigue, life quality and nutritional status in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 916860
  2. Yazar: BÜŞRA AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Romatoid artrit (RA), dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen genellikle 20-45 yaş arasında ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülebilen sistemik ve kronik inflamatuar otoimmün bir hastalıktır. RA el ve ayak eklemleri gibi küçük eklemlerin tutulumuna eklemlerde ağrıya, şişmeye, sertliğe ve fonksiyon kaybına neden olmaktadır. Akdeniz diyeti ve inflamatuar beslenmenin hastalık riskini azalttığı ve hastalığın bulgularını iyileştirdiği öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı Romatoid Artrit tanısı alan bireylerin Akdeniz diyeti uyumu, Diyet İnflamatuar İndeksi (DII)'i, biyokimyasal parametreleri, antropometrik ölçümleri ile hastalık aktivitesi, hastalığın bulguları, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve beslenme durumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Ankara'da yaşayan 18-65 yaş arası (60 RA'li hasta ve 60 kontrol) 120 gönüllü birey katılmıştır. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, üç günlük besin tüketim kaydı, Akdeniz Diyet Uyum Ölçeği(ADS), Diyet İnflamatuar İndeksi(Dİİ), Hastalık Aktivite Skoru (DAS-28), McGill Ağrı Ölçeği, Bristol Romatoid Artrit Yorgunluğu Ölçeği (BRAF-MDQ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a systemic and chronic inflammatory autoimmune disease that affects approximately 1% of the world's population, usually between the ages of 20-45 and is more common in women than men. RA affects small joints such as the hands and feet, causing pain, swelling, stiffness and loss of function in the joints. It is suggested that the Mediterranean diet and inflammatory nutrition reduce the risk of disease and improve the symptoms of the disease. The aim of this study was to examine the relationship between Mediterranean diet compliance, Dietary Inflammatory Index (DII), biochemical parameters, anthropometric measurements, and disease activity, disease findings, physical activity level, quality of life, and nutritional status of individuals diagnosed with Rheumatoid Arthritis. 120 volunteers (60 RA patients and 60 controls) aged 18-65 living in Ankara participated in the study. Sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, biochemical findings, three-day food consumption record, Mediterranean Diet Adherence Scale (ADS), Diet Inflammatory Index (DII), Disease Activity Score (DAS-28), McGill Pain Scale, Bristol Rheumatoid Arthritis Fatigue Scale (BRAF-MDQ), International Physical Activity Scale (IPAQ) and Quality of Life Scale (SF-36) were evaluated.