Üreme çağındaki kadınların kontraseptif yöntemler konusunda bilgi düzeyi ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge level and behaviors about contraceptive methods among women of reproductive age
- Tez No: 916871
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, herhangi bir sebeple SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran üreme çağındaki kadınların sosyo-demografik özelliklerinin, kontraseptif yöntem tercihleri ve yöntemlerin etkinliği hakkındaki bilgi düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine 20 Temmuz 2022- 20 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan üreme çağındaki 239 kadın alındı. Çalışma kesitsel, tanımlayıcı tiptedir. Katılımcılara sosyo-demografik özellikler, obstetrik özellikler, korunma yöntemi kullanımı ve bilgi düzeyine ilişkin özellikler sorgulanmak üzere yüz yüze veri toplama anketi uygulandı. Olgulara korunma yöntemlerine ilişkin bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla 38 tane soru sorulmuş ve sorulan her sorunun bir doğru cevabı olup; her doğru cevap“1 puan”, her yanlış cevap“0 puan”olacak şekilde bir puanlama yapılmıştır. Puanlamaya göre olguların alabilecekleri minimum puan“0”iken, maksimum puan“38”olmuştur. BULGULAR: Çalışma grubu 239 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaşları 19 ile 49 yaş arasında değişmekte olup; ortalaması 36,10±8,58‟dir. Katılımcılara en çok bilinen/duyulan yöntem %99.2 (n=237) doğum kontrol hapı ve %98.3 (n=235) prezervatif; en az bilinen /duyulan yöntem ise %29.7 (n=71) ciltaltı implantlar yanıtı alınmıştır. Olguların %73,2‟si (n=175) son 6 aydır gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanıyorken, %26,8‟i (n=64) herhangi bir yöntem kullanmamaktadır. Gebelikten korunan 175 olguya kullandıkları yöntem sorulduğunda %42.9 (n=75) oran ile prezervatif ve %40.0 (n=70) oranla geri çekme en çok alınan yanıtlar olmuştur. Çalışmaya katılan olguların korunma yöntemlerine ilişkin bilgi düzeyleri 0 ile 36 puan arasında değişmekte olup, ortalama 22,04±7,62 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate the impact of socio-demographic characteristics, contraceptive method preferences, and knowledge levels about the effectiveness of these methods among women of reproductive age who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of SBÜ Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital for any reason. MATERIALS AND METHODS: The study included 239 women of reproductive age who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of SBÜ Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between July 20, 2022, and October 20, 2022, and volunteered to participate. The study was designed as a cross-sectional and descriptive research. A face-to-face survey was conducted to collect data on the participants' socio-demographic characteristics, obstetric history, contraceptive method usage, and knowledge levels. To evaluate the knowledge levels regarding contraceptive methods, 38 questions were asked, each with one correct answer. Correct answers were scored as“1 point,”and incorrect answers were scored as“0 points.”The total possible score ranged from a minimum of“0”to a maximum of“38.”RESULTS: The study group consisted of 239 participants aged between 19 and 49 years, with a mean age of 36.10±8.58 years. The most known and heard methods were oral contraceptives (99.2%, n=237) and condoms (98.3%, n=235), while the least known method was subdermal implants (29.7%, n=71). Among the participants, 73.2% (n=175) had used a contraceptive method in the past six months, while 26.8% (n=64) had not. Among those who used a contraceptive method, the most frequently reported methods were condoms (42.9%, n=75) and withdrawal (40.0%, n=70). The knowledge levels of participants about contraceptive methods ranged between 0 and 36 points, with a mean score of 22.04±7.62.