Göğüs cerrahisinde, sol taraflı çift lümenli endobronşiyal tüp boyutunu ve ideal yerleştirme derinliğini tahmin etmede; ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi kullanılarak yapılan anatomik ölçümlerin, klasik yöntem ile kıyaslanması
Comparison of anatomical measurements made using ultrasonography and computerized tomograph with the classical method in estimating left-sided double-lumen endobronchial tube size and ideal insertion depth in chest surgery
- Tez No: 916896
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ŞEKERCİ, DOÇ. DR. HÜLYA YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Göğüs cerrahi anestezisinde, tek akciğer ventilasyonu (TAV) için çift lümenli tüplerin (ÇLT) kullanımı oldukça önemlidir. ÇLT'ler, cerrahi uygulanacak akciğerin izolasyonunu sağlar ve her iki akciğerin ayrı ayrı ventilasyonunu mümkün kılar, böylece cerrahi işlemi kolaylaştırır ve istenmeyen materyalin sağlıklı akciğere geçişini önler. ÇLT'nin yanlış konumlandırılması bütün bu işlevleri bozabilir; bu yüzden doğru konumlandırma çok önemlidir. ÇLT'nin doğru yerleştirilmesi, uygun boyutta bir tüp seçimine bağlıdır. Küçük boyutlu tüpler, hava yolu yaralanmalarına neden olabilirken, büyük boyutlu tüpler ise postoperatif sıkıntılar ve zor entübasyon gibi sorunlara yol açabilir. Mevcut yöntemler, genellikle hastanın boyuna göre tüp seçimi yapar, ancak bu yaklaşım genellikle yetersiz kalabilir. Ultrasonografi (USG) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) gibi görüntüleme tekniklerinin kullanılması, ÇLT seçiminde daha iyi sonuçlar verebilir. USG, pratik ve hızlı bir çözüm sunarken, BT ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) gibi yöntemler zaman alıcı ve her durumda uygulanabilir olmayabilir. Fiber optik bronkoskopi (FOB) ise ideal bir yöntem olsa da maliyet ve deneyim eksikliği gibi sorunlar nedeniyle daha basit yöntemlerin araştırılması devam etmektedir. Çalışmamızın amacı, uygun ÇLT seçimini ve derinliğini belirlemek için klasik yöntem ile USG ve BT ile yapılan anatomik ölçümleri karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Ameliyathanesinde 150 hastanın dahil edildiği tek merkezli, prospektif, randomize bir çalışmadır. Çalışmaya 18-80 yaş arası, göğüs cerrahisinde akciğer izolasyonu gereken, ASA risk skoru 1-2-3 olan hastalar dahil edildi. Zor entübasyon kriterlerine sahip, anormal krikoid kıkırdak görünümü tespit edilen, daha önce larinks ve boyun cerrahisi geçirmiş olan, ameliyattan önce boğaz ağrısı ve ses kısıklığı olan, ana hava yolunda tümör ve şekil değişikliği olan ve acil cerrahi planlanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen 150 hasta, bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle: Klasik yöntem grubu (Grup 1), USG grubu (Grup 2) ve BT grubu (Grup 3) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastalar bilgilendirilip onamları alındıktan sonra preoperatif değerlendirmeleri yapıldı. Demografik ve klinik veriler, USG ve BT ile ölçülen krikoid kıkırdak çapları ve vokal kord – karina mesafeleri kaydedildi. Yöntem gruplarına göre ÇLT boyutu seçildi, derinlik hesaplandı ve hesaplanan derinlik ÇLT üzerinde işaretlendi. Hastalar ameliyat masasına alındıktan sonra monitörize edildi ve standart anestezi indüksiyonu uygulandı. Yöntem grubuna göre seçilen ÇLT ile entübe edildi. Entübasyondan sonra yeterli izolasyon ve malpozisyon durumu, tüp boyutunun uygunluğu, entübasyon sırasında subglottik dirençle karşılaşma durumu, FOB ile kontrolü sırasında ÇLT'nin konumu, peteşi varlığı ve post operatif 24 saat içinde boğaz ağrısı ve ses kısıklığı durumu değerlendirildi ve kaydedildi. Bulgular: 150 hastanın dahil edildiği çalışmada hastaların %36'sı kadın, %64'ü erkekti. Yöntem grupları arasında; seçilen ÇLT ile entübe edilebilme durumu, seçilen tüp boyutunun uygunluğu, malpozisyon durumu, FOB ile kontrolünde ÇLT'nin uygun konumu ve peteşi oluşumu, post operatif 24 saat boğaz ağrısı ve ses kısıklığı gelişimi açısından anlamlı istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In thoracic surgical anesthesia, the use of double lumen tubes (DLTs) for one lung ventilation (OLV) is very important. The DLTs provide isolation of the lung to be operated on and enable separate ventilation of both lungs, thus facilitating the surgical procedure and preventing the passage of unwanted material into the healthy lung. Incorrect positioning of the DLT can disrupt all these functions; therefore, correct positioning is very important. Correct placement of the DLT depends on the selection of a tube of appropriate size. Small-sized tubes can cause airway injuries, while large-sized tubes can cause problems such as postoperative discomfort and difficult intubation. Current methods usually select the tube according to the patient's height, but this approach can often be inadequate. The use of imaging techniques such as Ultrasonography (USG) and Computed Tomography (CT) may provide better results in the selection of DLT. While USG offers a practical and fast solution, methods such as CT and Magnetic Resonance Imaging (MRI) are time-consuming and may not be applicable in all cases. Although fiber optic bronchoscopy (FOB) is an ideal method, research into simpler methods continues due to problems such as cost and lack of experience. The aim of our study is to compare anatomical measurements made by the classical method with USG and CT to determine the appropriate DLT selection and depth. Materials and Methods: Our study is a single-center, prospective, randomized study that included 150 patients in the Ankara Bilkent City Hospital Thoracic Surgery Operating Room. The study included patients aged 18-80 years, requiring lung isolation in thoracic surgery, and with an ASA risk score of 1-2-3. Patients with difficult intubation criteria, those with abnormal cricoid cartilage appearance, those who had previous larynx and neck surgery, those with sore throat and hoarseness before surgery, those with tumors and changes in the shape of the main airway, and those who were scheduled for emergency surgery were excluded from the study. 150 patients to be taken in the thoracic surgery operating room were divided into 3 groups by computer-assisted randomization method: Classical method group (Group 1), USG group (Group 2) and CT group (Group 3). After the patients were informed and their consents were obtained, preoperative evaluations were performed. Demographic and clinical data, cricoid cartilage diameters measured by USG and CT, and vocal cord-carina distances were recorded. The DLT size was selected according to the method groups, the depth was calculated, and the calculated depth was marked on the DLT. After the patients were taken to the operating table, they were monitored and standard anesthesia induction was applied. They were intubated with the DLT selected according to the method group. After intubation, the status of adequate isolation and malposition, the appropriateness of the tube size, the encounter of subglottic resistance during intubation, the position of the DLT during the FOB control, the presence of petechiae, and the status of sore throat and hoarseness within 24 hours after the operation were evaluated and recorded. Results: In the study in which 150 patients were included, 36% of the patients were female and 64% were male. There was no significant statistical difference between the method groups in terms of intubation with the selected DLT, suitability of the selected tube size, malposition status, appropriate position of the DLT in the control with FOB and petechiae formation, and development of sore throat and hoarseness within the 24 hours after the operation (p>0.05).