Kırşehir ili ayçiçeği üretim alanlarında görülen yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
Determination of weed species, densities and frequency ofoccurrence in sunflower production areas of Kırşehir province
- Tez No: 916934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kırşehir ili ayçiçeği üretim alanlarında yayılış gösteren yabancı otların türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek için yürütülen bu çalışmada, 2023-2024 üretim sezonlarında surveyler gerçekleştirilmiştir. Kışehir ilinin7 ilçesinde (1 merkez, 6 ilçe) iki farklı üretim sezonunda survey döneminde toplam 77 üretim alanında çalışmalar yürütülmüştür. Çalışmalar sonucunda 26 farklı familya ya dahil olan 70 adet yabancı ot türü tespit edilmiştir. 2023 yılında birim alanda bitki yoğunluğu; Heliotropium europaeum L. (2.60 bitki/m2), Centaurea depressa L. (1.97 bitki/m2), Chenopodium album L. (1.83 bitki/m2), Sinapis arvensis L. (1.22 bitki/m2), Convolvulus arvensis L. (0.56 bitki/m2) olarak belirlenmiş olup bu yabancı ot türleri en baskın türler olarak belirlenmiştir. 2024 yılı survey sonuçlarına göre ise; Chenopodium album L. (3.02 bitki/m2), Heliotropium europaeum L. (1.87 bitki/m2), Centaurea depressa L. (1.56 bitki/m2), Sinapis arvensis L. (1.31 bitki/m2), Convolvulus arvensis L. (1.01 bitki/m2) birim alanda tespit edilen yabancı ot türleri en yoğun türlerdir. Yabancı otların rastlanma sıklıklarına birlikte değerlendirildiğinde; 2023 üretim sezonunda Convolvulus arvensis L. (%72.97), Chenopodium album L (%70.27), Heliotropium europaeum L. (%52.94), Amaranthus retroflexus L. (%45.94), Sinapis arvensis L. (%40.54) olarak belirlenirken, 2024 üretim sezonunda Chenopodium album L. (%77.5), Convolvulus arvensis L. (%70), Sinapis arvensis L. (%57.5), Heliotropium europaeum L. (%42.5), Centaurea depressa L. (%37.5) yabancı ot türleri en yaygın türler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted to determine the species, densities and frequency of occurrence of weeds in sunflower production areas of Kırşehir province, surveys were carried out in 2023-2024 production seasons. A total of 77 production areas were surveyed in 7 districts of Kışehir province (1 center, 6 districts) in two different production seasons. As a result of the surveys, 70 weed species belonging to 26 different families were identified. In 2023, plant density per unit area was determined as Heliotropium europaeum L. (2.60 plants/m2), Centaurea depressa L. (1.97 plants/m2), Chenopodium album L. (1.83 plants/m2), Sinapis arvensis L. (1.22 plants/m2), Convolvulus arvensis L. (0.56 plants/m2) and these weed species were determined as the most dominant species. According to 2024 survey results; Chenopodium album L. (3.02 plants/m2), Heliotropium europaeum L. (1.87 plants/m2), Centaurea depressa L. (1.56 plants/m2), Sinapis arvensis L. (1.31 plants/m2), Convolvulus arvensis L. (1.01 plants/m2) were the most dominant weed species. When the frequency of weeds was evaluated together; Convolvulus arvensis L. (72.97%), Chenopodium album L. (70.27%), Heliotropium europaeum L. (52.94%), Amaranthus retroflexus L. (45.94%), Sinapis arvensis L. (40. 54%), while Chenopodium album L. (77.5%), Convolvulus arvensis L. (70%), Sinapis arvensis L. (57.5%), Heliotropium europaeum L. (42.5%), Centaurea depressa L. (37.5%) were determined as the most common weed species in the 2024 production season.