Binada yatay salınımı azaltan deprem izolatörlerinin rijitliğinin incelenmesi
Investigation of the stiffness of earthquake isolators reducing horizontal oscillation in buildings
- Tez No: 916936
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Depremler, insanlık tarihinde büyük bir tehdit oluşturmuştur, özellikle sismik aktivite yüksek bölgelerde. Bu tehdidi azaltmanın yollarından biri, binalarda yatay salınımları sınırlayan sismik izolatörleridir. Ancak, bu izolatörlerin etkinliği, onların rijitlik faktörüne bağlı olarak değişebilir. Bu çalışmada, sismik izolatörlerinin rijitliğinin, binadaki yatay salınımlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Özellikle elastomerik izolatörlerin tasarımı üzerinde durulmuş, farklı zemin tipleri, titreşim periyodları ve yük kapasiteleri göz önünde bulundurularak analizler gerçekleştirilmiştir. Bu izolatörlerin zamanla yaşlanması ve çevresel koşullardan etkilenerek rijitliklerindeki değişiklikler, yapıya olan etkileri ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu tez, deprem izolatörlerinin bilinçli seçimi ve tasarımı için literatüre katkıda bulunmayı hedeflemekte olup, yapısal mühendislik uygulamalarının yanı sıra, toplumun genel güvenliği ve dayanıklılığını da artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes have posed a significant threat throughout human history, especially in areas with high seismic activity. One way to mitigate this threat is through seismic isolators that limit lateral oscillations in buildings. However, the effectiveness of these isolators can vary depending on their rigidity factor. In this study, the impact of the rigidity of seicmic isolators on the lateral oscillations in buildings was examined. Particular emphasis was placed on the design of elastomeric isolators, and analyses were conducted considering different ground types, vibration periods, and load capacities. The aging of these isolators over time and the changes in their rigidity due to environmental conditions have been evaluated in conjunction with their effects on the structure. This thesis aims to contribute to the literature by promoting informed selection and design of earthquake isolators and seeks to enhance not only structural engineering practices but also the overall safety and resilience of society.