Doğal ışık öğesinin iç mekan tasarımına katılımını kolaylaştırıcı bir süreç önerisi: Kütüphane örneği
A process proposal to facilitate the participation of natural light in interior design: Library example
- Tez No: 916955
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Binalarda doğal ışık, tarih boyunca önemli bir tasarım girdisi olarak mimarlar tarafından kullanılmış ve her dönem yapılarda bir aydınlatma kaynağı olarak kendisine yer bulmuştur. Günışığının yapılarda tasarıma olan katkılarından faydalanmak, bir taraftan da kullanıcı gereksinimlerine cevap verebilen bir günışığı tasarımı yapmak, tasarım çalışmalarının yanında teknik çalışmaları da gerekli kılmaktadır. Günışığı çalışmalarının teknik detayları çoğu zaman tasarımcıların bu konuyu göz ardı etmelerine, yeterince önem verememelerine sebep olabilmektedir. Bu tez çalışmasında amaçlanan, mimari / iç mimari tasarım sürecine günışığı çalışmalarını dahil etmeyi, tasarımcılar için kolaylaştırıcı bir rehber hazırlamaktır. Bu amaçla,“doğal ışık öğesinin iç mekân tasarımına katılımını kolaylaştırıcı bir süreç önerisi”geliştirilmiştir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde, bu süreç için bir yaklaşım önerisi yapılmıştır. Yaklaşım önerisi, birbirini takip eden 7 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar belirlenirken, halihazırda tasarım süreçlerinde kullanılan aşamalar bu yaklaşıma entegre edilmiştir. Bu aşamalar sırasıyla, Proje Başlangıcı (00), Ön Hazırlık (01), Konsept Tasarım (02), Tasarım Geliştirme (03), Detaylı Tasarım (04), Uygulama (05), Kullanım (06) şeklinde düşünülmüştür. Çalışmada, her bir aşamanın amacı, paydaşları, temel görevleri, ilgili standartları/ölçütleri, araç/yöntemleri ve aşama çıktıları detaylı şekilde belirlenmiştir. Ayrıca aşamalara ilişkin görevlerin her biri için detaylı görev bilgi dokümanları hazırlanmıştır. Bu öneri yaklaşım, tasarımcıların faydalanabileceği bir bütün rehber olarak ortaya konmuştur. Tez çalışmasında oluşturulan yaklaşım, bütüncül mimari / iç mimari proje sürecinde günışığı ile ilgili çalışmaları görmek, hangi aşamada ne gibi günışığı çalışmalarının yapılabileceğini takip etmek için tasarımcıların faydalanabileceği bir rehber olarak önerilmiştir. Yaklaşım içerisinde ortaya konan matris, farklı projelerde kullanılmak üzere değiştirilerek kullanılabileceği düşünülerek oluşturulmuştur. Bu bakımdan çalışmanın, yapı tasarımında günışığı öğesinin tasarıma katılmasını kolaylaştırıcı rolünün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural light has been used by architects throughout history as an important design input in buildings and has found its place as a source of illumination in structures in every period. Taking advantage of the contributions of daylight to design buildings, while also creating a daylight design that meets user needs, requires technical studies as well as design studies. The technical details of daylight studies can often cause designers to ignore this issue and not give it enough importance. This thesis aims to prepare a facilitating guide for designers to include daylight studies in the architectural/interior design process. For this purpose, a“process proposal that facilitates the participation of the natural light element in interior design”has been developed. In the fourth section of the thesis, an approach proposal has been made for this process. The approach proposal consists of 7 consecutive stages. While determining these stages, the stages currently used in design processes have been integrated into this approach. These stages are considered as Project Initiation (00), Preliminary Preparation (01), Concept Design (02), Design Development (03), Detailed Design (04), Application (05), Usage (06). In the study, the purpose, stakeholders, basic tasks, relevant standards/criteria, tools/methods and stage outputs of each stage were determined in detail. In addition, detailed task information documents were prepared for each of the tasks related to the stages. This suggested approach was presented as a complete guide that designers can benefit from. The approach developed in the thesis study is suggested as a guide that designers can use to see the studies related to daylight in the holistic architecture / interior architecture project process and to follow what kind of daylight studies can be done at which stage. The matrix presented in the approach was created considering that it can be used by changing it for use in different projects. In this respect, it is thought that the study can have a role in facilitating the inclusion of daylight elements in the design of the building.