Reinstituting knowledge on construction techniques andmaterials of a late Ottoman Imperial building:Istanbul Archaeological Museum
Geç dönem Osmanlı İmparatorluk yapısının inşateknikleri ve malzemeleri üzerine bilginin yenidentesisi: İstanbul Arkeoloji Müzesi
  1. Tez No: 916968
  2. Yazar: DENİZ ÜSTOĞLU COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
19. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu'nun Batılılaşma dönemi olarak kabul edilir. Bu yüzyıl, yeni inşaat teknikleri, yeni malzemelerin kullanımı, yeni altyapılar gibi mimari teknoloji alanında ilerlemelere yol açan çeşitli sosyal, ekonomik, siyasi ve askeri değişimleri içerir. Mimari inşaat teknolojisindeki değişiklikleri ve bunların mimari koruma üzerindeki etkilerini anlamak için bu dönemde inşa edilmiş tarihi yapıların incelenmesi gerekmektedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi (İAM) Binası, mimari özellikleri ve inşaat teknikleri nedeniyle bu değişiklikleri en iyi şekilde gösteren örneklerden biridir. Bu doğrultuda, bu tez, İstanbul Arkeoloji Müzesi Binası'nı, inşaatını ve onarım ile restorasyon girişimlerini yakından inceleyerek, 19. yüzyıldaki Osmanlı inşaat tekniklerine dair bir çerçeve çizmeyi amaçlamaktadır. İAM, var olduğu süre boyunca farklı dönemlerde yeni teknolojilerin uyarlanmasıyla korunmuştur. Tez, müzenin koruma tarihini, binanın inşasından günümüze kadar geçirdiği müdahalelerin dönemin teknolojileriyle ilişkili olarak özetlemekte ve incelemektedir. 1887 ile 1907 yılları arasındaki döneme odaklanan çalışma, binanın inşa tarihini, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Alexandre Vallaury'nin orijinal çizimleri ve restorasyon sürecinden elde edilen teknik veriler ışığında kapsamlı bir şekilde sunmaktadır. Ayrıca, inşaat tekniklerinin değerlendirilmesi, yapının İstanbul'u etkileyen 1894 depremiyle ilişkisi ve zaman içerisindeki performansı göz önünde bulundurularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
19th century was the period of westernization of Ottoman Empire. This century involved various social, economic, political and military changes, which also led to advances in architectural technology such as new construction techniques, usage of new materials, new infrastructures and so on. To understand the changes in architectural construction technology and their implications on architectural conservation, it is essential to investigate the historical buildings built in this period. The Istanbul Archeology Museum (IAM) Building is one of the best examples showing these changes because of its architectural features and construction techniques.To this end, this thesis aims to draw a picture of the Ottoman construction techniques in 19th century through closely examining IAM Building, its construction and restoration and repair attempts. IAM has been maintained by the adaptation of new technologies in different decades throughout its lifetime. The thesis summarizes and examines the conservation history of the museum in relation to the technologies of the period of the interventions, which the building has undergone from its construction to the present day. It focuses on the period between 1887 and 1907 and provides a comprehensive presentation of the building's construction history in the light of Republic of Türkiye Presidential State Archives, Alexandre Vallaury's original drawings, and technical data from the restoration process. The assessment of construction techniques was also made by considering the building's relationship with 1894 earthquake effecting Istanbul and its performance over time.