Offsets in International Weapons Acquisitions: The Turkish Experience
Uluslararası Offset Silah Anlaşmaları: Türkiye Deneyimi
- Tez No: 916969
- Danışmanlar: DOÇ. STEPHEN M. SWARTZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Air Force Institute of Technology (AFIT)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, yabancı tedariklerde Türk savunma offsetlerini tanımlamayı amaçlamıştır. Krizlerle dolu bölgelerin merkezinde bulunan Türkiye, batı ahlaki değerlerini paylaşan laik, demokratik, liberal bir ülkedir. 1.000 yıllık devlet geleneği, anayasal düzeni ve güçlü silahlı kuvvetleriyle Türkiye, bölgedeki hassas güç dengelerini etkileyebilecek bir güç merkezidir. Dengelemeler, 1980'lerin başında ve ortasında askeri teçhizat ithal ederken endüstriyel ve teknolojik faydalar elde etmenin önemli bir yolu haline gelmeye başladı. Offset anlaşmaları, Türk silah ithalat politikasının önemli bir yönü olmaya devam ediyor ve Türk dış tedariklerindeki dengeleme uygulamaları, dengelemelerin öngörülebilir gelecekte giderek daha fazla ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, Türk savunma offsetlerinin incelenmesi önemlidir. Offsetlerin tarihi, bu araştırmanın arka planı için tanıtılmaktadır. ABD savunma sistemlerinin önemli bir kullanıcısı olan Türkiye, her yıl 1 milyar dolardan fazla değerinde Amerikan silahları satın almaktadır. Bu nedenle, ABD offset politikası ana tedarikçi olarak tanımlanmaktadır. Türkiye'de offset politikasının geçmişi ve offset politikasının uygulanmasının analizi sunulmaktadır. Uygun politika önlemlerinin gelecekteki offset faydaları programlarını özümseyebilecek bir savunma sanayi tabanı yaratması koşuluyla, ofsetlerin Türk savunma sanayisinin gelişimi için yararlı olabileceği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study sought to describe Turkish defense offsets in foreign procurements. Located at the epicenter of regions fraught with crisis, Turkiye is a secular, democratic, liberal country sharing western moral values. With the tradition of its 1,000 years of statehood, its constitutional order, and its strong armed forces, Turkiye is a center of power that can affect delicate balances of power in the region. Offsets started to become an important way of obtaining industrial and technological benefits when importing military equipment in the early and mid-1980s. Offset deals remain an important aspect of Turkish arms importing policy and offset applications in Turkish foreign procurements show that offsets are likely to appear increasingly in the foreseeable future. Consequently, the study of Turkish defense offsets is important. The history of offsets is introduced for the background of this research. As a major user of U.S. defense systems, Turkiye each year buys American weapons worth more than $ 1 billion. So, U.S. offset policy is described as a main supplier. A history of the offset policy in Turkiye and an analysis of the application of the offset policy is provided. The conclusion is reached that offsets might prove beneficial for development of the Turkish defense industry, provided that the appropriate policy measures create a defense industrial base capable of assimilating future offset benefits programs.