Nonintrusive load monitoring: enhancements of definitions, formulations and solution approaches
Müdahalesiz yük izleme: tanım, formülasyon ve çözüm yaklaşımlarına yönelik iyileştirmeler
  1. Tez No: 916970
  2. Yazar: ŞAKİR BUĞRA KOLLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MÜGE AVŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA KAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Toplam elektrik tüketimi üzerinden aletlerin ayrı ayrı elektrik tüketiminin belirlenmesi problemine Müdahalesiz Yük İzleme problemi denir. Saklı Markov Modeller Müdahalesiz Yük İzleme problemi çözümünde kullanılan popüler modellerdir. Bu tezde Müdahalesiz Yük İzlemeye yönelik tanım, formülasyon ve çözüm yaklaşımlarına iyileştirmeler yapılmıştır. Problem için kayıp tabanlı bir formülasyon dikkata alınmıştır. Dikkata alınan kayıp, problemin performans ölçüleriyle doğrudan ilişkili olabilir. Ayrıca, ayrıştırma gerektirmeyen, aletlerin ne kadar elektrik tükettiğini belirleyen metotlar öne sürülmüştür. Bunlara ek olarak, yeni bir çözüm sonrası işleme yöntemi öne sürülmüştür. Önerilen yöntemde elde edilen çözümler tahmin edilen toplam elektrik tüketiminin gerçek toplam elektrik tüketimi ile eşleşmesi amaçlanarak düzeltilmektedir. Literatürde kullanılan gerçek veri seti yanısıra sentetik veri seti ile elde edilen sayısal sonuçlar, önerilen yöntemlerin belirli koşullarda mevcut algoritmalara alternatif olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nonintrusive Load Monitoring (NILM) is the problem of identifying the power consumption of individual appliances based on the aggregate power consumption. Hidden Markov Models (HMMs) are popular models that are used in solving NILM. In this thesis, the definitions, formulations and solution approaches regarding NILM are enhanced. A loss-based formulation is considered for the problem. The loss in consideration can be directly associated with the performance measures of the problem. Besides, methods that does not require disaggregation to determine how much electricity an appliance is consumed are proposed. Moreover, a new post-processing approach is proposed. In the proposed approach, the solutions are adjusted in a way that aims to match the estimated aggregate power consumption with the actual aggregate power consumption. Numerical results based on a real dataset used in the literature as well as synthetic data show that the proposed approaches would be an alternative of the existing algorithms under certain conditions.