Sitozin-adenin tekrar polimorfizmi ile 'Duchenne/Becker Muscular Dystrophy' (DMD/BMD) ailelerinde bağlantı analizi yapılarak taşıyıcı tespiti
Carrier detection in Duchenne and Becker Muscular Dystrophy (DMD/BMD) families by linkage analysis using CA repeat polymorphisms
- Tez No: 91698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÜNALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
11 ÖZET Nöromüsküler hastalıkların bir sınıfını oluşturan Duchenne/Becker kas distrofisi (DMD/BMD) hastalığı X'e bağlı resesif bir hastalıktır, erkeklerde 1/3500 sıklığında kadınlarda ise çok nadir görülür (32, 66). Distrofin genindeki mutasyonlar, çizgili kaslarda bulunan distrofin proteininin eksikliğine veya yapısal bozukluğuna yol açar. Bu sebeple kas dejenerasyonu gelişir. DMD hastalan 15-20 yaş civarlarında kaybedilir. BMD hastalan ise 30-40 yaşlanna kadar tekerlekli sandalyeye gerek duymadan yaşayabilirler (2). 2.7 Mb uzunluğunda olan distrofin genindeki delesyonlann saptanması için iki PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) seti geliştirilmiştir (15). Bu PCR reaksiyonlan ile %60 hastada, direkt mutasyon analizi ile sonuç vermek mümkün olmuştur. Türk toplumunda bu iki set ile direk delesyon mutasyonunun oranı üç ayn çalışmada sırayla %63, %52 ve %55 olarak belirtilmiştir (6, 34, 42). Kalan %40 vakada ise (mutasyonu bilinmeyen vakalar) immünhistokimya ile tanı konulmaktadır. Bu %40 vakada taşıyıcılık tespiti ancak bağlantı analizi ile mümkün olmaktadır (19, 23, 30, 45). Bu çalışmada distrofin geninin intron 44, 45, 49 ve 50'de bulunan CA 44, CA 45, CA 49 ve CA50 markerlannın bağlantı analizlerinde bilgi vericilikleri denendi. 1991'de, Clemens ve arkadaşları (19) bu dört bölgenin allel frekansını tanımlamışlardır, bağlantı analizi için geliştirilen Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi ile bu dört CA tekrar bölgeleri çoğaltılıp görüntülemek için normal poliakrilamid jel elektroforezi ve gümüş nitrat boyama sistemleri kullanıldı. Bu yöntemin kolay yapılması ve gümüş nitrat boyama sisteminin radyoaktif yöntemlere oranla daha hızlı olmasının ve sağlık riski taşımamasının önemli bir avantaj olmuştur. Bu bölgelerin yüksek allel frekansına sahip olmalan ayn bir avantaj olmuştur (19). Bu çalışmada kullanılan 4 BMD ve 7 DMD ailesinde bulunan 24 kadın olgu CA 44, CA 45, CA 49 ve CA 50 markerlan ile test edildikten sonra informatif bulundular. İndeks vakanın yakın akrabalannı oluşturan toplam 17 kadın olgunun 8 'inin indeks vaka ile aynı X kromozomunun allelini aldıklan bulundu. Geriye kalan 9 kadın ise indeks vaka ile farklı X kromozomunun allelini kalıttıklan görüldü. 54
Özet (Çeviri)
12 SUMMARY One of the neuromuscular disease is Duchenne/Becker Muscular Dystrophy (DMD/BMD), allelic forms of an X-linked recessive disease, which affects 1/3500 male births and is characterized by an absence of or by an abnormal production of the Dystrophin protein in skeletal muscle, resulting in early muscle degeneration and death between 15-20 ages in DMD. Affected males with BMD may remain ambulatory beyond age 30-40 (2). Direct deletion mutation identification in the 2.7 MB Dystrophin gene is possible in 60% of cases of DMD/BMD by 2 different multiplex exon amplification (15). In three different studies that were made to estimate the direct deletion detection-percentage in Turkish population using these two multiplex exon amplifications, the ratio found to be 63%, 52% and %55 respectively (6, 34, 42). In the reminder cases without an identifiable mutation, however, carrier detection and prenatal diagnosis depend solely on DNA linkage studies (19, 23, 30, 45). In our study we examined the informativity of CA 44, CA 45, CA 49 and CA 50 markers witch lay within introns 44, 45, 49 and 50 of the Dystrophin gene. In 1991, Clemens and co-workers (19) described the allele frequencies and measured the variation of these four CA loci of the human Dystrophin gene. We examined these four loci by Polymerase Chain Reaction (PCR), non-denatured polyacrylamide gel system and non-radioactive staining system (silver staining). The advantage of this method over the radioactive methods is the safety, practicality and it is fast and easy to handle. The high frequency of allele variations of the loci we used in our work was an additional advantage to use these loci in linkage analysis. 24 females exist in 7 DMD and 4 BMD families used in our study were analyzed using C A 44, CA 45, CA 49 and CA 50 markers. All of the females were informative for these markers. From 17 female relatives of index cases, 8 females were found to be caring the same X chromosome, which found in the affected persons. 9 females were found to be non- carriers for the X chromosome, which founded in the affected persons and therefore they were non-carriers for the DMD/BMD disease. 55