Türk popülasyonunda insüline bağımlı olmayan diabetes mellitusta (NIDDM) apolipoprotein E (Apo E) genotiplemesi
Apolipoprotein E (Apo E) genotyping in Turkish population with non insulin dependent diabetes mellitus (NIDDM)
  1. Tez No: 91699
  2. Yazar: BELGİN SÜSLEYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Tip 2 diabetes mellitus'ta etkin rolü olan apolipoprotein E ( apo E ) plazma lipoprotein metabolizması düzenleyicilerindendir. Apo E geni polimorfiktir ve sık rastlanan 3 alleli ( e2, e3, s4 ), apo E2, E3, E4 izoformlannı kodlar. Çalışma tedavi görmekte olan 126 diabetik (45 erkek, 81 kadın) ve 107 kontrol (29 erkek, 78 kadm) örnekleri üzerinde yapıldı. Apo E polimorfizmleri, izole edilen DNA örneklerinden polimeraz zincir reaksiyonu ve Hhal restriksiyon izotiplemesi ile tespit edildi ve apo E genotiplerinin serum lipid ve apolipoproteinlerinin düzeyleri üzerine olan etkileri incelendi. Tip 2 diabetik grupta allel sıklığı apo E2, E3, E4 için sırası ile 0.07, 0.846, 0.083, kontrol grubunda ise 0.076, 0.814 ve 0.109 olarak saptandı. Diabetin serum lipid profili üzerine olan etkileri cinsiyete göre farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Apolipoprotein E ( apo E ) is one of the organisers of plasma lipoprotein metabolism which has a major role in type 2 diabetes mellitus. Apo E gene is polymorphic and its 3 allele ( s2, e3, e4 ), respectively codes for apo E2, E3, E4 isoforms. The study was performed on 126 diabetic ( 45 men, 81 women ) and 107 control ( 29 men, 78 women ). After DNA isolation from the samples, apo E polymorphisms were detected with polymerase chain reaction and Hhal restriction isotyping. The effect of apo E genotypes on serum lipid and apolipoprotein levels were also investigated. The relative allele frequencies of apo E gene in the diabetic group was found to be 0.07 for E2, 0.846 for E3, 0.083 for E4, and in the control group 0.076 for E2, 0.814 for E3 and 0.109 for E4. The effects of diabetes on serum lipid profile was found different with gender.