Diyabet hastalığı ve SUMO4 geninde ortaya çıkan M55V polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between diabetes disease and M55V polymorphism of the SUMO4 gene
  1. Tez No: 244944
  2. Yazar: SEVDA LÜLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diabetes mellitus (DM) sıklıkla kalıtsal ve çevresel nedenlerin kombinasyonunundan ortaya çıktığı düşünülen bir metabolizma hastalığıdır ve yüksek kan şeker seviyesi (hiperglisemi) ile karakterize edilir. DM, çok sayıda lokus ve genin moleküler patolojilerine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen karmaşık bir hastalıktır. IDDM5 (insülin-bağımlı diabetes mellitus 5) lokusunda yapılan çalışmalar; Tip 1 Diabetes mellitus (T1DM) ile bağlantılı, SUMO4 (küçük ubiquitin-benzeri modifiye edici) genindeki yeni bir polimorfizmin 163 A?G (M55V) keşfedilmesine yol açmıştır.Bu çalışmanın amacı; Türk populasyonundaki Tip 1 Diabetes mellitus (T1DM) ve Tip 2 Diabetes mellitus (T2DM) hastaları ile bu hastalardaki SUMO4 geninin fonksiyonel açıdan ilgili M55V polimorfizmi arasındaki bağlantının araştırılmasıdır. Bu amaçla, T1DM ve T2DM'li toplam 167 hasta ve 54 sağlıklı kontrol, M55V SUMO4 gen varyantları için, polimeraz zincir reaksiyonu ve bunu takiben restriksiyon endonükleaz kesimi kullanılarak incelenmiştir.Hasta ya da kontrol grubunun hiç birinde Hardy-Weinberg eşitliğinden sapma saptanmamıştır. SUMO4 geninin M55V polimorfizmi ile T1DM ve T2DM arasında hiçbir bağlantı gözlemlenmemiştir.Türk populasyon çalışmalarında; SUMO4 genindeki M55V yer değiştirmesi ile T1DM ve T2DM'ye yatkınlık arasında bağlantı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a syndrome of disordered metabolism, usually due to a combination of hereditary and environmental causes, resulting in abnormally high blood sugar levels (hyperglycemia). DM is a complex disease that is thought to be related with the molecular pathologies of a number of locus and genes. Studies in IDDM5 (insulin-dependent diabetes mellitus 5) locus have lead to the discovery of a novel polymorphism 163 A?G (M55V), of SUMO4 (small ubiquitin-like modifier) gene, associated with risk to Type 1 Diabetes mellitus (T1DM).The purpose of this study is, to investigate association between a functionally relevant M55V polymorphism in the SUMO4 gene in patients with Type 1 Diabetes mellitus (T1DM) and Type 2 Diabetes mellitus (T2DM) in Turkish population. For this purpose, 167 patients with T1DM and T2DM and 54 healthy control subjects were studied using polymerase chain reaction and subsequent cleavage by restriction endonuclease for the M55V SUMO4 gene variant.No deviation from Hardy?Weinberg equilibrium was detected in either set of cases or controls. No association was observed between M55V polymorphism of the SUMO4 gene and T1DM and T2DM.The M55V substitution in the SUMO4 gene is not associated with susceptibility to T1DM and T2DM in the Turkish population studied.