Evli çiftlerde bağlanma stillerinin evlilik doyumuna etkisinde evlilikte bilinçli farkındalık ve iletişim becerilerinin aracı rolü
The mediating role of mindfulness in marriage and communication skills in the effect of attachment styles on marital satisfaction in married couples
  1. Tez No: 917025
  2. Yazar: GÜLHAN TÜRKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA SEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, evli bireylerin evliliklerindeki duygusal ve psikolojik dinamikleri anlamaya yönelik bir araştırmayı ele almaktadır. Araştırma, evli bireylerde bağlanma stillerinin evlilik doyumuna etkisinde iletişim ve evlilikte bilinçli farkındalığın aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 519 evli birey oluşturmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 37.61 olup, evlilik süreleri ortalama 13.10 yıldır. Katılımcıların %86.3'ü kadın, %13.7'si erkektir. Çalışmaya katılan bireylerin çoğunluğu çekirdek aile yapısına sahiptir (%92.1). Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği ve İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan evli bireylerin kaçınma, kaygı, evlilikte bilinçli farkındalık, iletişim becerisi ve evlilik doyumu puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bağlanma stillerinin evlilik doyumuna etkisinde evlilikte bilinçli farkındalık ve iletişim becerilerinin aracı rolü SPSS PROCESS (Model 4) ile analiz edilmiştir. Araştırmada kaçınma puanları ile evlilikte bilinçli farkındalık, iletişim becerisi ve evlilik doyumu puanları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada kaygı puanları ile evlilikte bilinçli farkındalık, iletişim becerisi ve evlilik doyumu puanları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada evlilikte bilinçli farkındalık ile iletişim becerisi ve evlilik doyumu puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. İletişim becerisi ile evlilik doyumu puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada bulgularına göre evli çiftlerin kaçınma düzeyleri evlilik doyumunu anlamlı şekilde etkilemektedir. Bu etkinin bir kısmı doğrudan meydana gelirken bir kısmı evlilikte bilinçli farkındalık ve iletişim becerisi üzerinden dolaylı olarak meydana gelmektedir. Araştırmanın bir diğer bulgusu ise evli çiftlerin kaygı düzeyleri evlilik doyumunu anlamlı şekilde etkilemektedir. Bu etkinin bir kısmı doğrudan meydana gelirken bir kısmı evlilikte bilinçli farkındalık ve iletişim becerisi üzerinden dolaylı olarak meydana gelmektedir. Elde edilen bulgular bağlanma stillerinin evlilik doyumuna etkisinde evlilikte bilinçli farkındalık ve iletişim becerisinin aracı rolünü doğrulamıştır. Bu bilgiler doğrultusunda araştırma sonuçları tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a research aimed at understanding the emotional and psychological dynamics in the marriages of married individuals. The study aims to examine the mediating role of communication and marital mindfulness in the effect of attachment styles on marital satisfaction in married individuals. This research was conducted using a relational survey model based on quantitative research method. The study group of the research consisted of 519 married individuals. The average age of the participants was 37.61 years and the average duration of marriage was 13.10 years. 86.3% of the participants were female and 13.7% were male. The majority of the individuals participating in the study had a nuclear family structure (92.1%). Personal Information Form, Marital Life Scale, Mindfulness in Marriage Scale, Experiences in Close Relationships Scale and Communication Skills Scale were used to collect the data. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between avoidance, anxiety, marital mindfulness, communication skills and marital satisfaction scores of married individuals participating in the study. The mediating role of mindfulness and communication skills in marriage in the effect of attachment styles on marital satisfaction was analyzed with SPSS PROCESS (Model 4). In the study, a significant negative correlation was found between avoidance scores and marital mindfulness, communication skills and marital satisfaction scores. In the study, a significant negative relationship was found between anxiety scores and marital mindfulness, communication skills and marital satisfaction scores. In the study, a positive significant relationship was found between mindfulness in marriage and communication skills and marital satisfaction scores. There was a significant positive relationship between communication skills and marital satisfaction scores. According to the findings of the study, avoidance levels of married couples significantly affect marital satisfaction. While some of this effect occurs directly, some of it occurs indirectly through mindfulness and communication skills in marriage. Another finding of the study is that anxiety levels of married couples significantly affect marital satisfaction. While some of this effect occurs directly, some of it occurs indirectly through mindfulness and communication skills in marriage. The findings confirmed the mediating role of marital mindfulness and communication skills in the effect of attachment styles on marital satisfaction. In line with this information, the results of the research were discussed and recommendations were made.