Bipolar bozukluk belirtilerinin Parkinson hastaları, anksiyete bozukluğu hastaları ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of symptoms of bipolar disorder with Parkinson's patients, anxiety disorder patients and healthy controls
  1. Tez No: 917028
  2. Yazar: DOĞANCAN DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAMİD BOZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmaya, genel nöroloji polikliniğine başvuran İngiltere Parkinson Hastalığı Derneği Beyin Bankası klinik tanı kriterlerine göre PH tanısı konulmuş olan hastalar, psikiyatri polikliniğinde DSM V'e göre anksiyete tanısı konulmuş hastalar ve sağlıklı kontroller dahil edilmiştir. Parkinson Hastalığı belirtilerinin bipolar bozukluk ve anksiyete grubu hastalarda henüz parkinson hastalığı çıkmadan artmış olduğuna dair yayınlar mevcuttur. Ancak depresyon yaş, bipolar bozukluk belirtilerinin farklı fenomenolojik özellikleri açısından kontrol edilmemiş bu yayınların sonuçları tutarsızdır. BB'de görülen belirtilerin PH da sık görülüp görülmediği anksiyete bozuklukları ve sağlıklı kontrol grupları ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 39 PH, 39 anksiyete hastası ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Çalışma grupları yaş, cinsiyet ve eğitim yılı açısından eşleştirilmiştir. PH grubunda geçmiş depresyon, anksiyete ve demans tanıları dışlanmıştır. Anksiyete hastaları grubunda geçmiş depresyon ve demans tanıları dışlanmıştır. Çalışma Gruplarının sosyodemografik verileri oluşturulan soyodemografik veri formu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışma gruplarının anksiyete ve depresyon düzeyi için HAD ölçeği uygulanmıştır. Ruhsal belirtiler ve nonmotor semptomşar için YMRS, BPRS, HY, NMSÖ ve SCL-90 ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: PH grubunda, YMRS puanları anksiyete ve sağlıklı kontrol grubuna göre yüksektir. Gruplar arasında HAD-D puanları açısından fark saptanmamıştır.HAD-A puanları açısından PH ile sağlıklı kontrol arasında fark saptanmamıştır. PH grubunda, YMRS puanları ile NMSÖ arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Anksiyete ve sağlıklı kontrol grubunda ise YMRS puanları ile NMSÖ arasında ilişki saptanmamıştır. PH grubunda, HAD-A ile NMSÖ arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişkinin gücü PH grubunda, anksiyete grubuna göre daha yüksek saptanmıştır. Sağlıklı kontrol grubunda ise HAD-A ile NMSÖ arasında ilişki saptanmamıştır. PH grubunda, HAD-D ile NMSÖ puanları arasında orta düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. HAD-A ile HAD-D puanları arasında orta düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır. PH grubunda, HAD-D ile SCL-90 puanı arasında orta düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Scl 90 Alt ölçekleri ile HAD-D arasındas en güçlü ilişkisini somatizasyon ve obsesif kompulsif belirtiledir. PH'de, YMRS puanları ile SCL-90 alt grubu olan somatizasyon, obsesif kompulsif belirtiler ve paranoid düşünce arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. NMSÖ-somatizasyon korelasyonu orta düzeyde anlamlı pozitif bulunmuştur. PH ve sağlıklı kontrol gruplarında SCL-90 alt grupları karşılaştırılmasında anlamlı fark saptanmamıştır. Bununla birlikte, anksiyete grubunda OKB, KAD, öfke, fobik anksiyete puanlarında diğer gruplara göre anlamlı yükseklik saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamız görülebildiği kadarıyla psikiyatrik tanı almamış PH'de BB belirtilerini, geçmişte depresyon tanısı almamış anksiyete hastaları ve sağlıklı kontrollere göre karşılaştıran ilk çalışmadır. BB belirtileri ve nonmotor semptomların ruhsal değerlendirme ölçkleri üzerine etkisi tüm gruplarda değerlendirilmiştir.PH grubunda sağlıklı kontrollere ve anksiyete bozuklukları grubuna göre, YMRS ile ölçülen BB belirtileri ile daha fazla ilişkili olduğu bulunmuştur. Nonmotor semptomların ise depresyon kontrol edildiğinde bile anksiyete bozuklukları ve PH grubunda sağlıklı kontrollere göre yüksek oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study included patients with PD diagnosed according to the British Parkinson's Disease Society Brain Bank clinical diagnostic criteria in the general neurology outpatient clinic, patients diagnosed with anxiety according to DSM V in the psychiatry outpatient clinic, and healthy controls. There are publications indicating that Parkinson's disease symptoms are increased in patients with bipolar disorder and anxiety group before the onset of Parkinson's disease. However, the results of these publications, which were not controlled for depression, age, and different phenomenological features of bipolar disorder symptoms, are inconsistent. We investigated whether the symptoms seen in BD are frequently seen in PD by comparing them with anxiety disorders and healthy control groups. Materials and Methods: The study included 39 PD patients, 39 anxiety patients and 30 healthy controls. The study groups were matched for age, gender and years of education. Past diagnoses of depression, anxiety and dementia were excluded in the PD group. In the anxiety patients group, past depression and dementia diagnoses were excluded. Sociodemographic data of the study groups were evaluated with a sociodemographic data form. In addition, HAD scale was applied for anxiety and depression levels of the study groups. YMRS, BPRS, HY, NMSS and SCL-90 scales were applied for mental symptoms and nonmotor symptoms. Results: YMRS scores were higher in the PD group compared to the anxiety and healthy control groups. There was no difference between the groups in terms of HAD-D scores. There was no difference between PD and healthy controls in terms of HAD-A scores. In the PD group, a positive correlation was found between YMRS scores and NMSS. In the anxiety and healthy control groups, no relationship was found between YMRS scores and NMSS. In the PD group, a significant positive correlation was found between HAD-A and NMSS. The strength of this relationship was higher in the PD group than in the anxiety group. In the healthy control group, no relationship was found between CFS-A and NMSS. In the PD group, a moderate positive correlation was found between CFS-D and NMSS scores. There was a moderate positive correlation between HAD-A and HAD-D scores. In the PD group, a moderate positive correlation was found between HAD-D and SCL-90 scores. Somatization and obsessive-compulsive symptoms showed the strongest relationship between SCL-90 subscales and HAD-D. In PD, a positive correlation was found between YMRS scores and SCL-90 subscales of somatization, obsessive-compulsive symptoms and paranoid ideation. The NMSS-somatization correlation was found to be moderately significant positive. No significant difference was found in the comparison of SCL-90 subgroups in PD and healthy control groups. However, OCD, CAD, anger and phobic anxiety scores were significantly higher in the anxiety group compared to the other groups. Conclusion: To the best of our knowledge, this is the first study that compares GAD symptoms in PD without a psychiatric diagnosis with those in anxiety patients without a past diagnosis of depression and healthy controls. The effects of GAD symptoms and nonmotor symptoms on psychological assessment measures were evaluated in all groups. GAD symptoms measured by the YMRS were found to be more associated with GAD symptoms in the PD group compared to healthy controls and the anxiety disorders group. Nonmotor symptoms were higher in the anxiety disorders and PD groups compared to healthy controls even when depression was controlled.