Hemifasiyal spazm ve blefarospazm hastalarında servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel çalışması ile vestibüler etkilenmenin gösterilmesi
- Tez No: 917027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLA ATAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Hemifasiyal spazm (HFS) ve Blefarospazm (BS), doğrudan veya dolaylı olarak beyin sapının etkilenmesine sekonder geliştiği düşünülen hareket bozukluğu hastalık gruplarıdır. Akustik uyarana yanıt olarak sternokleidomastoid (SKM) kası üzerinden kaydedilen servikal vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel (sVEMP) yanıtları, vestibülokolik refleks (VKR) yolağının elektrofizyolojik karşılığıdır. Bu çalışmada, HFS ve BS tanılı hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında sVEMP testi ile olası vestibüler etkilenmenin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız Temmuz 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında Nöroloji Kliniği Hareket Bozuklukları Polikliniği'nde takipli 54 HFS ve 32 BS tanılı hasta ile 50 sağlıklı gönüllü dahil edilerek yapıldı. Gruplar arasında yaş dağılımı benzerdi. sVEMP testi her olgu için bilateral olarak uygulandı. Testler, Synergy EMG cihazı ile gerçekleştirildi. Traselerde yer alan p13 ve n23 tepe latansları, p13- n23 amplitüdleri, amplitüd asimetri oranları (AAO) bakımından karşılaştırıldı. Veriler normal dağılıma uymuyordu, buna uygun istatistiksel yöntemler (Mean Whitney U, Kruskal Wallis Testi) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE Hemifacial spasm (HFS) and Blepharospasm (BS) are groups of movement disorders believed to develop as a result of the direct or indirect involvement of the brainstem. The cervical vestibular-evoked myogenic potential (cVEMP) responses recorded via the sternocleidomastoid (SCM) muscle in response to acoustic stimulation represent the electrophysiological correlate of the vestibulo-collic reflex (VCR). This study aimed to evaluate the possible vestibular involvement using the cVEMP test between patients diagnosed with HFS and BS and a healthy control group. MATERIALS AND METHODS Our study was conducted between July 2022 and December 2023 at the Movement Disorders Outpatient Clinic of the Neurology Department, including 54 patients diagnosed with HFS and 32 with BS, along with 50 healthy volunteers. Age distribution was similar across groups. The cVEMP test was applied bilaterally to each subject using the Synergy EMG device. Peak latencies of p13 and n23, p13-n23 amplitudes, and amplitude asymmetry ratios (AAR) were compared. Since the data did not follow a normal distribution, appropriate statistical methods (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis Test) were employed for analysis. A p-value of