Milli Aydın Bankası T.A.Ş. Tarişbank çalışanlarına ve ailelerine serolojik tanımlama yapılmadan 0-1 ve 6. aylarda toplam üç doz olarak uygulanan hepatit aşılamasının sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 91708
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VII. ÖZET Amaç: Serolojik çalışmalar yapılmadan 3 doz rekombinant hepatit aşısı uygulanacağını, daha sonra aşıya serolojik yamtın çalışılacağı ve negatif yanıt veren grupta heaptit belirleyicilerinin çalışacağı toplumsal bir aşılama modelini değerlendirmektir. Metot: Araştırma programında önce örneklem grubu belirlenmiştir. Bu olgu grubuna standart aşılama programı olan 0-1-6 ay aralığı ile 3 doz rekombinant aşı uygulanmıştır. Aşılama sonlandıktan sonra Anti HBs antikor yanıtı incelenmiştir. İstenen pozitif değerler, 100 IU/L'nin üzerindeki değerlerdir. 10-100 IU/L değer aralığında saptanan titreler eksik pozitif olarak adlandırılmış ve ek aşılama tablosu öngörülmüştür. Negatif yanıt veren olguların Anti HBs antikor yanıtının gelişememesi ve HBs Ag pozitifliğinin devam etmesi ile karakterize taşıyıcılık ile ilişkileri araştırılmıştır ve geçmişte hepatit B virusu ile karşılaşıp karşılaşmadıkları serolojik testlerle sorgulanmıştır. Aşılama grubuna 504 kişi katılmıştır ( 253 kadın % 50,2 ; 251 erkek % 49,8 ). Yaş ortalaması 24,99+ 1,1 l'dir (kadın 24,12 ± 1,51; erkek 25,88 + 1,63). Coğrafi yerleşim yerlerine göre araştırma grubunun % 66,9'si il merkezi yerleşimli, %33,1'ü ilçe merkezi yerleşimlidir ve % 20,2*ü üniversite mezunu, %46,6'ü lise mezunu, %22,2'si ilköğretim mezunu, %1,4'u okur yazar ve % 9,6'si okur yazar değil veya eğitim almamıştır. Sonuçlar: Araştırmanın toplam evren büyüklüğü 1877 kişidir. Bunun 722'si çalışan, 1155 kişi çalışan yakınıdır. Araştırmada çalışanların % 31, Ti, toplam evren büyüklüğünün % 26,9'ı aşılanmıştır. Hedeflenen Anti HBs yanıtı (seroprotektif) % 70,6 oranında alınmıştır. Eksik pozitif Anti HBs yanıtı (serokonversif) % 18,7 oranında alınmıştır. Negatif Anti HBs yanıtı % 10,7 oranında alınmıştır. Aşılananların % 26,8'i tekrar aşılanmıştır. Araştırma grubunda % 0,6'unun taşıyıcı olduğu tespit edilmiştir. Aşıya yanıt vermenin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve yerleşim yeri ile değişmediği saptanmıştır. Bu araştırma ile serolojik testlerin aşı sonrasına bırakıldığı ve ileri serolojik testlerin şüpheli olgulara uygulandığı ekonomik bir risk grubu aşılama modeli ortaya konmuştur. 70
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Objectives: It's to evaluate the population vaccination model, via make first 3 dose recombinant hepatitis vaccine without serolojical studies and then to study serolqjicalresponse agains vaccine and hepatitis markers to negative responsed gruop. Methods: In the research program, it was constituted study group from volunteer people. To this group was appled totaly 3 dose recombinant vaccine in the standart vaccination program in 0-1-6. months. After one month then finishing the last vaccination, was studied Anti HBs Antibody responses. After vaccinations; desired positive response was over 100 IU/L values. The response, between 10-100 IU/L value, was named as deficient positive and planned supplementary vaccination. In this negative response group was researched carrier state, it is characteristic with Anti HBs Antibody response agains vaccine and continuous HBs positivity and examinated hepatitis B virus contact in the past with the serological studies. Results It was 504 person in vaccination group ( 253 women %50,2; 251 men % 49,8 ). Mean age value was 24,99 ± 1,11 ( women 24,12 :M,51; men 25,88 ± 1,63). For the geographical settlement, was %66,9 of the research group urban settlement and %33,1 rural settlement. For the ecucation state was % 20,2 university graduate, %46,6 high school graduate, % 22.2 first school graduate, % 1,4 literaced and % 9,6 illiteraced or no educated.. The population of the research was 1877 person. In this group was 722 person worker and 1155 person workers family. In this research, was vaccinated % 32,7 of workers and %26,9 of the population. The doal Anti HBs Antibody response (seroprotaction) was % 77,6. The deficient positive Anti HBs response (seroconvertion) was % 18,7. Negative Anti HBs Antibody response was % 10,7. %26,8 of vaccinated was revaccinated. In the vaccinated population was %0,6 carrier state. The response to vaccine was not related to age, sexuality, education state and geographical settlement. With this research was created an safety economical vaccination model for population, to practiced serological studies after vaccination and forward serological studies to douptfixl cases. 71